Yüksek sıcağın ekmek fırını çalışanlarının kanına etkisi

Yüksek sıcak fırıncı sağlığı için önemli bir tehdittir. Buna rağmen sıcağın fırıncıların kan hücrelerine etkisi hakkında pek az bilgi vardır.

Sıcakta çalışma kaynaklı sağlık sorunları sıcakta çalışan tüm meslekler gibi ekmek fırıncılarını da hayli zorlamaktadır.

Fırıncılar, ayrıca, hamurun zor duruşlarla taşınmasını, ağır kaldırmayı ve uzun vardiyalı çalışma saatlerini içeren günlük işleri sırasında, tekrarlayan hareketlerden kaynaklanan kas-iskelet sistemi hastalıkları geliştirme riski altındadır.

Bununla birlikte, yüksek sıcaklıkların fırıncıların kan hücrelerine etkileri hakkında çok az bilgi vardır.

Suudi Arabistan, İmam Abdulrahman Bin Faisal Üniversitesi’nden Doç. Dr. Sultan T. Al-Otaibi tarafından yapılan bir araştırma bu konuya eğildi.

Suudi Arabistan’ın El-Huber şehrindeki 20 ekmek fırınından 137 fırıncı araştırmaya dahil edildi. Bunlar en az bir yıldır bir fırında çalışıyordu, herhangi bir sağlık sorunu yoktu ve halen bir ilaç kullanmıyordu.

Fırıncıların sonuçlarını karşılaştırmak için ise geçmişte ya da halen yüksek sıcaklığa maruz kalmayan diğer mesleklerden 107 kişi araştırmaya dahil edildi. Bunlar en az fırıncılar kadar fiziksel çaba gösteren ve uzun çalışma saatleri olan mesleklerden seçildi.

Her iki gruptan tüm çalışanların ortam sıcaklıkları (WBGT) ölçüldü ve mesai bitimlerinde kanları alındı.

Çalışma sonucunda, kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak, fırıncıların ortalama hemoglobin değerleri yüksek, ortalama trombosit değerleri ise düşük bulundu.

Hemoglobin kırmızı kan hücrelerinde (eritrosit) bulunan bir proteindir; oksijeni dokulara taşır. Trombositler kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan kan hücreleridir.

Bundan önceki bilimsel çalışmalar terlemeyle birlikte aşırı sıvı kaybı yaşamasına rağmen fırıncıların yeteri kadar sıvı tüketmediğini bildirmiştir. Kandaki olumsuz değişikliklerin nedeni bunlar olabilir.

Doç. Dr. Sultan T. Al-Otaibi konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Hemoglobin yüksekliği gerçekten bir doku hasarı mı yoksa olağanüstü koşullarda hayatta kalmak için verilen fizyolojik bir yanıt mı? Öte yandan, trombosit düşüklüğü kanın koyu kıvamlı (viskozite) olmasını ve damar pıhtı tıkanıklığı (tromboemboli) olaylarını önlemek için koruyucu bir mekanizma olabilir.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.