Yeterli uyku çalışanlara ve işverenlere yarar sağlar

iste uykuKanıtların gözden geçirilmesinden sonra, Amerikan Uyku Tıbbı  Akademisi, Uyku Araştırmaları Derneği, Ulusal Uyku Vakfı ve Amerikan Trokas Derneği’nin hepsi, ideal sağlık için, yetişkinlerin çoğunun her gün 7-9 saat uykuya ihtiyacı olduğuna karar verdi.

ABD’deki Kadın Sağlığı Dergisi‘nde yayınlanan yeni bir makaleye göre ise, yeterli uyku için yeterli zamanı işçileri tanımak için iş programlarının düzenlenmesi, hem işverenler hemde işçilere yarar sağlıyor. Çok sayıda bilimsel çalışma yeterli uykuyu ruh sağlığı, kilo kontrolü, güvenlik ve güçlü bir bağışıklık sistemiyle ilişkilendiriyor.

ABD’de, çalışan kadınların yaklaşık %12-28’si çeşitli vardiyalı iş programlarında çalışmakta ve yaklaşık %12’si haftada 48 saatten fazla çalışmakta. CDC’nin Ulusal Sağlık Araştırması Anketi 2004-2007’e göre, ABD’de, çalışan kadınların neredeyse %29’u günde 6 saat ve daha az uyuduğunu bildirmektedir.

Çalışmalar vardiyalı çalışma ve uzun çalışma saatleri nedeniyle yetersiz uyku ve sirkadiyen ritmin bölünmesinin erken ölüm, obezite, araç kazaları, işçi hataları, kalp hastalığı, diabet, kanser ve olumsuz üreme sonuçları gibi,  pek çok sağlık ve güvenlik riskleriyle ilişkili olduğunu gösteriyor. Ayrıca, uyku yoksunluğundan kaynaklı yorgunluk ve kötü ruh hali aile ve arkadaşlarla geçirilen zamanın daha az kaliteli olmasına neden olabilir.

(NIOSH – 31.05.2016)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.