Verem (Tüberküloz)

Silikozisli ve tüberkülozlu bir madenci akciğeri…

.

Verem ya da tüberküloz hastalığı nedir?

Halk arasında “ince hastalık” olarak da adlandırılan verem (tüberküloz) Mycobacterium Tuberculosis isimli mikrobun yaptığı bir hastalıktır.

Verem nasıl bulaşır?

Hastaların konuşması, öksürmesi, hapşırması sırasında havaya içinde mikrop olan damlacıklar saçılır. Bu damlacıklar havada asılı durabilir ve hava hareketleri ile yer değiştirebilirler. Sağlıklı bir kişi içinde mikrop olan bu damlacıkları hava yolu ile alır.

Kendisinde verem mikrobu olan herkes bulaştırıcı mıdır?

Vücudunda verem mikrobu bulunan her kişi hasta değildir. Çünkü verem mikrobunu alan herkes hasta olmaz. Bazı kişilerde bağışıklık sistemi mikrobu etkisiz hale getirir, mikrop vücutta bir çeşit uykuya dalar ve bu yüzden hastalık yapamaz. Verem mikrobu etkisiz halde olduğu için bu kişiler başkasına verem bulaştıramaz.

Verem hastasının iş arkadaşları neden yüksek risk altındadır?

Aile üyeleri, ev ve iş arkadaşları hasta ile aynı ortamda uzun süre ve yakın temas içinde oldukları için verem mikrobu taşıyan damlacıklarla teması, yani verem bulaşma ihtimali daha fazla olacaktır. Eğer hasta ile birlikte bulunulan ortam küçükse ya da yeterince havalandırılmıyorsa bu risk daha da artacaktır. Ayrıca, eğer çalışılan ortam yeterince güneş almıyorsa, bulaşma ihtimali, bol güneş alan bir ortama göre fazla olacaktır, çünkü güneş ışığı canlı mikrop sayısını azaltır. Hastanın kullandığı çatal, bıçak, kaşık, bardak, tabak, yatak örtüsü ve diğer eşyaların ise bulaştırıcı olmaması için normal temizlik işlemleri yeterlidir.

İş arkadaşınızın verem olduğu ortaya çıkarsa ne yapmalısınız?

Veremli hasta ile aynı havayı paylaşarak verem mikrobuna maruz kalan kişilere temaslı denir. Veremli hasta ile düzenli olarak ve uzun bir şekilde aynı havayı paylaşanlar, yani aynı evde yaşayanlar, yakın arkadaşlar, iş arkadaşları, sınıf arkadaşları, koğuş ya da yatakhane arkadaşları temaslı kabul edilir. Bulaştırıcı verem hastası ile sekiz saatlik uçak yolculuğu yapanlar yine temaslı kabul edilir. Temaslılarda verem hastalığı yüksek oranda görüldüğü için bu kişilerde verem hastalığının ya da mikrobunun olup olmadığı belirlenmelidir. Bunun için kişi muayene edilir, akciğer filmi çekilir ve tüberkülin deri testi (PPD) yapılır. Hasta olduğu ortaya çıkarsa tedaviye başlanır. Hasta çıkmayanlardan uygun görülenlerine ise koruyucu tedavi başlanır. Koruyucu tedavinin amacı verem mikrobunun kapılmasına ya da hastalık oluşmasına engel olmaktır. Koruyucu tedavi alanlar bulaştırıcı da değildir. Bu yüzden, tüm temaslıların mutlaka verem savaş dispanserlerine ya da herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurması gereklidir.

Verem hastalığı açısından yüksek risk altında olan işler nelerdir?

Sağlık çalışanları ve maden ocaklarında çalışanlar verem açısından yüksek risk altındadır. Ayrıca, maden ocağında çalışmasa bile, silika tozuna maruz kalınan tüm işlerde çalışanlar, silikozis hastalığından kaynaklı olarak, yüksek risk altındadır. Bu işler arasında cam, seramik ve porselen üretimi çalışanları; dökümhane çalışanları ve tersane çalışanları sayılabilir.

Verem hastalığına yatkınlıktan söz edilebilir mi?

En çok HIV/AİDS hastalığı olmak üzere, şeker hastalığı, kronik böbrek hastalığı, silikozis, kan ve lenf bezi kanserleri, midenin ameliyatla alınması, barsak köprüleme ameliyatı, doğuştan bağışıklık eksikliği olan bazı hastalıklar, tütün kullanımı, ilaç, alkol ya da madde bağımlılığı verem hastalığına yatkınlığı artırırlar.

yazının tamamı için lütfen buraya tıklayınız

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

38 Yorum

 1. 2008 yılında Tüberküloz hastasıydım tedavi oldum demir çelik fabrikasında calışmaktayım işten ayrılmak istiyorum agır ve tehlikeli işlerde çalışamaz raporu istiyorlar alabilirmiyim?

  • Merhaba Eren bey. Sanıyorum böyle bir raporu almak istemenizin nedeni haklı fesih üzerinden tüm hakedişlerinizi almak istemeniz. Verem tedavisi sonrasında, eski tanımıyla ağır ve tehlikeli iş kapsamında olan, bir demir çelik fabrikasında çalışabildiğinize göre veremi ciddi bir sağlık sonucu olmadan atlatmışsınız demektir. Bu koşullarda ağır ve tehlikeli işlerde “çalışamaz” diye bir rapor almanız mümkün görünmüyor.

 2. Iyi gunler ben haziran ayinda tuberkiloz hastasi oldugum soylendi ve 6 ay duzenli ilac kullandim aksatmadan hergun aldim 4 aydida ilac kullanmiyorum ve tekrar doktorum test yapti ve tbc dna si bal kulturu pozitif geldi simdi nasil bir tedavi gecirecegim acaba

  • Merhaba Ela hanım. Öncelikle geçmiş olsun. Maalesef internet ortamı üzerinden tedavi konuşmak hem meslek ahlakı hem de hasta hakları açısından doğru değil ve istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Tedaviyi hekiminizle konuşmalısınız. Anlayışla karşılayacağınızı umuyorum.

 3. Merhaba hocam, 26 şubatta tüberküloz tanısı konuldu.tedavim başladı ve yaklaşık 40 gündür hic sırt ağrım yoktu .şimdi tekrar sırtım ağrıyor nefes darlığı yok ama .üşüttüm biraz grip gibi o etkiler mi?

  • Merhaba Sevi hanım. Öncelikle, geçmiş olsun. Telaşlanmayın. Muhtemelen üşütme kaynaklıdır. Ağrının şiddeti ve karakteri (bıçak saplanır gibi, eziyormuş gibi vb) size anormal geliyorsa mutlaka acile başvurun. Olağan bir ağrıysa bir ağrı kesici kullanın, ağrı kesiciye rağmen ağrının şiddeti değişmiyorsa acile başvurun. Herhangi bir kuşkunuz varsa hemen şimdi hiç beklemeden tüberküloz tedavisi gördüğünüz hekime başvurun, anlayışla karşılayacaktır. Ancak hiçbir durumda tüberküloz tedavinizi aksatmayın.

   • Hocam bana tüberküloz testi yapıldı ama kabarıklık olmadı hiç etrafıda beyaz kızarıklıkta yok daha ilk gün oldu kaç günde belli olur yanıtlarsanız sevinirim

 4. Merhaba hocam yasim 18 gecen gun izmir 9 eylul universitesi kalp bolumune gittim kontrole kucukken bir acik kalp ameliyati oldum oldugumdan beri hep kontrole giderim gittim doktor bir kac sey soyledi gittim kan aldilar film cektiler falan filan ogleden sonra sonuc ogrenmeye gittik ve hersey normal dedi yanliz akcigerlerinde doluluk var dedi vee hemen yan odada ppd asisi oldum cuma gunu oldum pazartesi gel dediler yarin gidicem insaallah bisey cikmaz ama merak ettigim konu su igne oldum cuma gunu pzaar sabahi kalktim kolumda sadece igne izi kalmis normalde ppd asisi olanlarin kolu siser benim kolum sismedi asi oldugum yere su falanda deymedi buuu sismemesi iyi biseymi yoksa kotu biseymi ??

 5. Merhaba Hocam, 2004 yılında tüberküloz tedavisi gördüm. 10 yıllık maden laboratuvarlarında çalışma hayatım var. Filmlerde o zamandan kalma 5 mm. lik leke görünmekte. Benim için maden laboratuvarında çalışmam risk oluşturur mu? çocuğum var ve tekrar çalışmak istiyorum. Çalışabilir raporu için uğraşmalı mıyım?

  • Merhaba… Maden işleri kişinin tüberküloz olması ya da geçirilmiş enfeksiyonunun yeniden aktif hale geçebilmesi için yüksek riskli ortamlardır. Geçirilmiş tüberküloz hastalığınız sonrasında akciğer ve solunum işlevlerinizde ne kadar bir kayıp ortaya çıktığı ile bu riskli ortam birlikte değerlendirilip bir karar verilmeli. Bunun için bir göğüs hastalıkları uzmanına danışmak gerekir. Elbette, çalışmayı düşündüğünüz kurumun işle ilgili güvenliğe ne kadar önem verdiği de çok önemli. Çok ciddi riskler doğru önlemlerle makul hale getirilebilir çünkü. Geçmiş olsun…

 6. hocam merhaba gebelikte tüberküloz hastası ile tokalaşmak aynı ortamda bir kaç saat bulunmak bulaşıcılığı tetiklermi.

  • Merhaba. Aynı ortamda bulunmak, ortamın özelliklerine göre temas süresi artıp azalsa bile, bulaştırıcılık için önemli nedendir. Ortam özellikleri için lütfen bu yazıyı dikkatlice okuyun. Ancak, verem tedavisi gören kişiler 2-3 hafta sonra bulaştırıcılıklarını yitirirler. Eğer aynı ortamda bulunduğunuz kişinin tedavisinde bu süre geçmişse endişelenmenize gerek yok.

 7. Merhaba hocam ben tedavime 1 şubatta başladım ama 2 gün kesip 5 şubatta tekrar başlattılar ve ben bugün ilacımı içtim hafta sonu olduğunu unutup ilacımı almadım bu 2 gün ilaçsız kalmam sorun yaratır mı

  • Merhaba Bahar Hanım.

   Tüberküloz tedavisi günümüzde artık çok başarılı ancak tedavinin başarısının ve ilaçlara karşı direnç oluşmamasının en önemli koşulu tedavinin düzenli ve eksiksiz sürdürülmesidir. Bu yüzden, böyle durumlara fırsat verilmemelidir. Tedaviyi düzenleyen hekimlerin tedaviye bir kaç gün ara vermesinin nedenini bilmiyorum ancak konunun ciddiyetinin farkında olduklarının ve uygun bir açıklamaları olduğundan eminim. Ancak, bu örnek, hastanın tedaviyi aksatmasının bir gerekçesi olamaz. İlaçların eksiksiz alınması için tüm çaba sarfedilmeli, hiçbir durumda tedaviye karşı şüphe taşınmamalı ve tedavinin kesilmesi kararı yalnızca tedaviyi düzenleyen hekime bırakılmalıdır.

   Çok geçmiş olsun.

   • merhaba hocam ben tedavi oldum gecen sene bu hastalikdan doktorum ilacimi kestii her sey yolunda dedi
    denizden gunesten uzak dur dedi
    ben tatildeyim simdi havuzada denizede giriyorum sorun olurmu?

 8. Merhaba hocam, ben yeni gireceğim işyeri için evrak topluyorum ilk defa hayatımda ppd yaptırdım 22 mmçıktı verem savaş doktorum isonosil i ister kullan ister kullanma dedi ama ben her ihtimale karşı kullanmak istedim aldım . Yalnız aklıma takılan bir soru var bu durum benim işe kabulüme engel olur mu? Sonuçta aktif değil pasif , doktor sende aktifleşmez de dedi ama içim içimi yiyor şuan

  • ​Merhaba Büşra Hanım.

   Halen verem tedavisi görüyor olsun ya da olmasın, pasif olan kişilerin herhangi bir işte çalışmasında bulaştırıcılık yönünden hiçbir sakınca yoktur. ​Özgün duruma göre, kişinin belli aralıklarla takibi gerekebilir. Bu gerekliliğe ise ancak kişiyi tedavi eden ya da yüz yüze değerlendiren doktor karar verebilir.

   Geçmiş olsun.

 9. Merhaba hocam ben yaklaşık 10 gün önce tüberküloz tedavisine başladım geçen sene sol akciğerim sıvı toplamıştı yaklaşık 1400 cc sıvı drene edilmişti.şimdi ise en büyüğü 1cmlik olmak üzere nodüller tespit edildi. Tedaviye başladım. Tedaviye başladığımdan beri vucudümda ağrılar ve halsizlik oluyor. 2 ay sonrada nasipse evleneceğim ve il dışına gideceğim ancak verem savaş dispanserinde bunun mümkün olmayacağını söylediler sağlık raporunun sorunlu çıkacağından. Ve devlet personel alımlarında bunun sorun teşkil edeceğini söylediler.Şimdi sizce nasıl bi yol izlemem lazım. Tedavimin 2. ayında evlenmem ve memuriyete girmemde sorun olurmu yoksa tedavimin bitmesini beklemelimiyim. Cevaplarsanız sevinirim…

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesinde devlet memurluğuna alınacaklarda genel ve özel şartlara ilişkin hükümler arasında ”görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmaması” gerektiği yer almaktadır.

   ​Bununla birlikte memur adayı, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre, yapacağı işe uygun olduğunu belgeleyecek bir sağlık raporunu her çalışan adayı gibi almak zorundadır. ​

   Yazımda da belirttiğim ​üzere… “Tedavinin başlangıcında hastalarının çalışmayıp evde olması bulaştırıcılık açısından doğrudur. Ancak, verem tedavisi gören kişiler 2-3 hafta sonra bulaştırıcılıklarını yitirirler. Eğer sağlık durumlarında özel bir engel yoksa bu sürenin sonrasında, “çalışabilir raporu” alan kişilerin çalışmasında bulaştırıcılık açısından hiçbir sakınca yoktur.​”

   Buradaki kritik nokta sağlık durum​unun uygunluğunu en iyi bilecek olanın tedaviyi yürüten hekim/kurum olduğudur. Sanıyorum size söylenen “raporun sorunlu çıkması” ifadesinin anlamı budur. Tedaviyi orası yürüttüğünden dolayı bu ifadeyi ciddiye almanızı öneririm. Bu yalnızca sağlık raporunuz için değil, daha da önemlisi, tedavinin başarısı için de zorunlu olabilir.

   ​Sabırlı ve tedavi eden hekimin önerisine uyan bir davranış sağlığınız açısından en doğrusu olacaktır.

   Geçmiş olsun. ​

 10. Merhabalar hocam. 2008 yılında tüberküloz tanısıyla 51 gün hastanede yattım ve daha sonra 7 ay ilaç tedavisi gördüm. şuan askerlikten muaf olmak için sağlık kuruluna girdim ve raporumu aldım. ben cezaevi personeliyim. Geçirmiş olduğum bu rahatsızlıktan dolayı kurum değiştirme hakkım var mıdır? teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 11. Merhabalar hocam benim hastalıgım yeni ortaya çıktı evde ailemle beraber yaşıyorum hastalıgın bulaşıcı olması nedeniyle bayagı tedirginim bu konu hakkındaki görüşlerinizi merak ediyoruö

 12. Hocam tedavi sonrası lekeler kaldı herhangi bir hastalığa ilerde yol açar mı teşekkürler

 13. Bi tanıdığım verem oldu kortizon kullanıyordu ve kullanması da gerekiyor tedavi süreci Nasıl işler vücut tedaviye yanıt verir mi?

 14. 2007 ve 2014 yılları arası 2 kez gecırılmız tbc hastalıgım var 2019 yılında son kontrolumde cok az sayıda gızlenmıs sekellerım var toraks bt ıle gozukmuyor tomografı cekımlerınde goruluyor maden ve dokum ısınde calısıyorum yogun toz ve metal altındayım bunyem zayıf ısten yıldırmak ıcın bole bır care bulmuslar n yapmalıyım iş bakımından cok endıselıyım her ısede almıyorlar iş saglı gorevı olanarkadaslar bana bılgı verebılırmı?

 15. Merhaba hocam bu gün verem tedavisi için ilaçlara başladım kafamı kaldıramıyorum. Hertarafım ağrıyor özellikle sol tarafım normalmidir. Bilgi verirmisiniz

 16. Merhabalar 2004 yilinda tuberkuloz teshisi koyuldu 45 gun hastanede yattim 7 ay da ilac tedavisi gordum engelli raporuna basvuru yapilabilirmi basvurida yuzde kac rapor alinir sorumu cevaplarsaniz sevinirim hocam

  • Tedavi sonrasında yaşamınızı ya da çalışmanızı engelleyecek bir sorun kalmadıysa, tüberküloz tedavisi görmüş olmak engelli ya da malul raporu için gerekçe değildir.

 17. Merhaba benimde babama haziran ayında tüberküloz teşhisi koyuldu tam 51 gündür hastanede tedavi görüyor ama tedaviye yanıt vermiyor ilaca dirençli değilmiş balgamda hala 4+ gerileme olsa dahi yeniden 4+ oluyor ölümcül hale mi geldi bu bilmek istiyorum ben

 18. Merhaba hocam ben din gorevlisiyim görev yaptığım yerde oldukça fazla rutubetli bir ev yer değişikliği için rapor alabilir miyim bir de askerlik yapabiliyor muyuz biz onun için de çürük raporu alabilir miyim 2012 de hastahane de yattım 1 ay 6 ay ilaç tedavisi gördüm tşk ederim şimdiden lütfen cevap bekliyorum

  • Merhaba. Barınma koşullarının hastalığa etkisi basitçe kanıtlanamaz, ki siz zaten atlatmışsınız; bu yüzden herhangi bir rapor için yeterli bir kanıt olacağını düşünmüyorum.Tedavi sonucunda mikrop yenildiyse ve kalıcı bir sağlık sorununuz kalmadıysa askerlik yapmak için engel sayılacağını sanmıyorum (ama askerlik mevzuatı özel bir mevzuattır, lütfen bilen bir kişiye danışın). Geçmiş olsun.

 19. Benim ppd testim 18 mm cikti. Göğüs hastalıklarına gittim. Akciğerlerin temiz dedi 3 ayda bir takip yaptır dedi. Şuan durumum pozitifmi?

 20. 7-8 yaşlarımda verem geçirip atlattım ve şuan da 17 yaşındayım bu hastalık denizde çalışmamı, deniz adamı olmamda engel teşkil eder mi ?

 21. Hocam bir yıl önce İstanbul da bir hastanede tüberküloz tedavisi gördüm akciğerler de 23 mm yara olduğunu söylediler çok şükür iki ay sonra taburcu oldum evde 5 ay rapor verdiler şimdi çalışıyorum lakin bu hastalık tan sonra dengen bozuldu sürekli hasta oluyorum şimdi engelli raporu alabilirmiyim teşekkür..

 22. Unutmadan çalıştığım iş ağır ve teklikeli bir iş hiddro elektrik santrali de çalışıyorum..

 23. arkadaşlar bende verem tedavisi gördüm 6 ay, şuan çok zayıfım hala kilo alamıyorum, paraya ihtiyacım olduğu için işe girdim bünyem kaldırmıyor çok zayıfım gücüm yetmiyor, işyerimdeki herkez sağlıklı kilolu bir ben içlerinde ceset gibiyim çalışamıyorum, bizim gibilere engelli raporu vermemek için elinden geleni yapıp bu işte parmağı olan vicdansız siyasetçiler veya vicdansız devlet yetkilileri veya vicdansız doktorlar, bende size diyorum ki bizde sizi “Sekar Cehennemine girdiğiniz zaman bacak bacak üzerine atıp izleyeceğiz” o zaman anlayacaksınız veremin ne olduğunu insanı nasıl kavurduğunu.

 24. Hocam merhaba benim kız arkadaşım tüberküloz hastası ve üç aydır tedavi görüyormuş bunu benden sakladı kendisi ile ağızdan birkaç defa öpüştük bu durumda ne yapmam gerekiyor hastalığın bulaşma olasılığı nedir

Yorumlara kapatıldı.