Vedat Bilgin: Parasını patronun ödediği İSG sistemi işlemiyor, değiştirilmesini önereceğim

Vedat Bilgin

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin İSG hizmetinin parasının patrondan alınmasının pratik bir faydası olmadığını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, Bartın’da meydana gelen maden kazasıyla ilgili soruları yanıtlayan “Patlama olmadan önce 11.00 civarında bir fan bozulmuş. Fan bozulduktan sonra değerlerde farklılaşma oluşmuş. İşletme hemen işi durdurmalıydı. Suçlamak için söylemiyorum ama reel tabloyu söylemek lazım kusurlar ortaya çıkacak yargıya intikal etti. Müfettişlerimizin raporları savcılıkta. Değerlendirilecektir.” dedi.

Bakan Bilgin’in açıklamaları şöyle:

Üç şarttan da bu madenleri kapatma yetkisine sahipler 2015 te bu madeni kapatmışız her yıl ceza kesmişiz.

Kim yeniden açtı sorusu basit maden yargıya götürmüş yargı kararıyla açılmış. Daha farklı bir şey yapılmış sadece işletmeye açmamışlar, kapatan müfettişlere de tazminat davası açmışlar tazminat davası devam ediyor.

Bu madenin sorunlu olduğunu raporlarımızla ortaya koymuşuz. O saatte patlıyorsa değer değişmesi var. Müfettişlerimizin tespitleri var. Matek denilen bir yapının da bu işletmelerin ruhsatlandırılmasına işletilmesine onaya edildiğini belirtmek isterim.Kazaların büyük ölçüde önlenebilir olduğunu biliyoruz.

Bir başka sorun daha var. Bütün işletmeler, sadece madenler değil, özel bir kuruluştan iş sağlığı ve güvenliği hizmeti satın alıyorlar. Satın aldıkları hizmetin parasını kim ödüyor? Patron ödüyor. Patronların ya da işletmelerin ödediği iş sağlığı ve güvenliği müessesesi işleyebilir mi? Bu geçtiğimiz yıllarda uygulanmış. Bunun uygulanabilirliği, pratik faydasının olmadığı açıkça ortadadır. Ben bir kanun teklifi hazırlayacağım. Bunun değiştirilmesini öneriyorum.

Bunun pratik faydası olmadığı ortada. Bir kanun teklifi hazırlayacağım değiştirilmesini öneriyorum.

(Cumhuriyet)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.