Vardiyalı sağlıkçılar unuttu: kahvaltı

İstanbul’daki bir kamu hastanesinde yapılan araştırma sağlık çalışanlarının beslenme alışkanlıkları hakkında bilgiler sundu.

Vardiyalı çalışan bir kişi hem bedeninin hem de toplumun doğal ritminden uzaklaşmış olur. Bu yüzden vardiyalı çalışma hem fiziksel hem de ruhsal ve toplumsal sorunlar ortaya çıkarır. Bunlardan bir tanesi de beslenme ile ilgili olandır.

Öte yandan, sağlık hizmeti 24 saat verilmek zorunda olunan bir hizmettir. Bu yüzden gece ve vardiyalı çalışmanın olumsuz etkilerini yaşayan bir çalışan grubu her zaman bulunacaktır. Amaç bu etkileri ve etkilenenleri en aza indirecek organizasyonu kurmak olmalıdır.

İstanbul Gelişim Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu’ndan Halime Pulat Demir, Nurten Elkin, Abdullah Yüksel Barut ve Hatice Merve Bayram ile TKHK İstanbul Bakırköy Kamu Hastaneleri Birliği’nden Sevda Averi İstanbul’daki bir kamu hastanesinde çalışan ve gönüllü olan 154 hekim, hemşire ve yardımcı sağlık personeli ile bir araştırma yaptı.

Araştırma sonucunda en sık atlanan öğünün kahvaltı olduğu ortaya çıktı.

Düzenli kahvaltı yapan her 10 sağlık çalışanından 6’sını sürekli gündüz çalışanlar oluşturmaktaydı. Sürekli gece çalışanlar ya da vardiyalı çalışanların ise her 10 tanesinden ancak 1’i düzenli kahvaltı yapabilmekteydi.

Genel olarak sağlık çalışanlarının ara öğünlerde yedikleri şeylerin de sağlıksız oldukları ortaya çıktı. Sağlık çalışanlarının yarısı ara öğünlerini bisküvi, kraker ve cips ile geçiştirmekteydi. Diğer yarısının tercihleri ise tost-simit-poğaça ya da şeker-çikolata-gofret grubuydu.

(10.10.2017)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*