Vardiyalı çalışılan yıl arttıkça kalp krizi riski de artıyor

Vardiyalı çalışma ile iskemik kalp hastalıkları arasındaki ilişkiyi inceleyen 1970-2017 yılları arasındaki araştırmalar topluca gözden geçirildi.

İskemik kalp hastalığı, çoğunlukla, biriken maddelerin kalbi besleyen damarlarda meydana getirdiği daralma ya da tıkanma nedeniyle oluşur. Bu daralma ya da tıkanma sonucunda kalp kasına yeterince kan, dolayısıyla Oksijen gidemez. Oksijen’siz kalan kalp kası nedeniyle ise kalp spazmı ya da kalp krizi ortaya çıkar. Bu, ani bir ölümle sonuçlanabileceği gibi, spazm ve krizlerin yıllara yayıldığı bir biçim de alabilir.

Vardiyalı çalışma dünyada ve ülkemizde, pek çok sektörde yaygın olarak uygulanmaktadır. Vardiyalı çalışma hakkında yapılan bilimsel araştırmalar vardiyalı çalışmanın insan vücudunun doğasına aykırı olduğu ve bu yüzden kanser, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, ruhsal sorunlar gibi pek çok sağlık sorununa neden olduğu üzerine yoğunlaşmaktadır.

Çin‘deki Huazhong Üniversitesi‘nden 7 bilim insanı (Man Cheng, Heng He, Dongming Wang, Luli Xu, Bin Wang, Kim Myong Ho, Weihong Chen) tarafından yapılan çalışmayla vardiyalı çalışma ile iskemik kalp hastalığı arasındaki ilişkiyi inceleyen bilimsel araştırmalar gözden geçirildi.

Bu amaçla Ocak 1970 – Ekim 2017 tarihleri arasında yayınlanan 21 araştırmaya ulaşıldı. Bu araştırmalar toplamda 320.002 katılımcı ile yapılmıştı ve 19.782 iskemik kalp hastalığı vakası içermekteydi.

Tüm bu araştırmaların toplu değerlendirmesiyle vardiyalı çalışma ile iskemik kalp hastalığı arasında yalnızca bir neden – sonuç ilişkisi değil, bir doz – yanıt ilişkisi de olduğu gözler önüne serildi.

Öyle ki, vardiyalı çalışmadaki her 1 yıllık artış, kişinin iskemik kalp hastalığı geçirme riskini yüzde 1 artırmaktaydı. Diğer bir deyişle, kişinin vardiyalı çalıştığı yıllar arttıkça, kalp krizi geçirme riski katlanarak artmaktaydı.

Bu birikimli etki, vardiyalı çalışmanın çalışma organizasyonlarındaki yerini gözden geçirmek için yeni bir uyarı olmalıdır.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*