Vardiyalı çalışma şeker hastası (diyabet) yapıyor

Vardiyalı çalışma yapan ve yapmayan 17.515 Japon işçi şeker hastalığı (diyabet) gelişimi açısından 2004-2017 yılları arasında izlendi.

Vardiyalı çalışmanın, özellikle şeker hastalığı açısından yüksek risk taşıyan işçiler arasında, tip 2 diyabet gelişimi ile nasıl bağlantılı olduğuna ilişkin bilgiler sınırlıdır.

Japonya‘dan yedi bilim insanı (Yohei Osaki, Keisuke Kuwahara, Huan Hu, Tohru Nakagawa, Shuichiro Yamamoto, Toru Honda, Tetsuya Mizoue) bu ilişkiyi inceledi.

Çalışmaya 40-78 yaş arası 17.515 işçi dahil edildi. 2004-2017 arasındaki yıllık sağlık muayeneleri sırasında kendileri hakkındaki bildirimlerine göre işçiler vardiyalı çalışan ya da çalışmayan olarak sınıflandırıldı. İşçiler açlık kan şekeri, rastgele glikoz, HbA1c ve kendisinin şeker ilacı kullandığını bildirmesi üzerinden şeker hastası olarak tanımlandı.

Araştırma sırasında 2071 şeker hastası belgelendi ve vardiyalı çalışan işçilerin vardiyalı çalışma yapmayan işçilere kıyasla şeker hastalığı geçirme riskinin önemli ölçüde yüksek olduğu tespit edildi.

Araştırmacılar konuyla ilgili şunları ifade etti: “Vardiyalı çalışma, işçi şeker hastalığı açısından yüksek risk taşısın ya da taşımasın, yaşam tarzı faktörlerinden ve vücut kitle indeksinden bağımsız olarak şeker hastalığı geliştirme riskini artırabilir.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*