Üniversiteler mobing (bezdiri) yuvası

Türkiye’deki 10 devlet üniversitesinde yapılan bir araştırma özgürlük yuvası olması gereken bu kurumlarda akademisyenlerin düzenli olarak birbirlerine psikolojik taciz uyguladığını ortaya çıkardı.

Mobing Türk Dil Kurumu sözlüğüne “bezdiri” olarak girmiştir. Anlamı ise “iş yerlerinde, okullarda vb. topluluklar içinde belirli bir kişiyi hedef alıp, çalışmalarını sistemli bir biçimde engelleyip huzursuz olmasına yol açarak yıldırma, dışlama, gözden düşürme“dir.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Tuncer Asunakutlu ve Uşak Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Mehmed Zahid Çögenli akademisyenler arasındaki mobingi inceleyen bir araştırma yaptı.

Araştırma, ADIM Üniversiteleri Konsorsiyomu içindeki 10 üniversite ile yapıldı. Bu üniversiteler; Adnan Menderes Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Uşak Üniversitesi’dir.

Araştırma bu üniversitelerin Eğitim Fakülteleri, Fen ve Edebiyat Fakülteleri, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri, Mühendislik Fakülteleri ve Meslek Yüksekokulları’nda görev yapan araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman, yardımcı doçent doktor, doçent doktor ve profesör doktor unvanındaki 400 akademisyen ile yapıldı.

Araştırmanın dikkat çekici sonuçları şöyle:

Her 3 akademisyenden 2’si mobinge maruz kaldığını düşünüyor.

Her 4 kadın akademisyenden 3’ü mobinge maruz kaldığını düşünüyor.

Bekar akademisyenler evlilere göre daha fazla mobinge maruz kaldığını düşünüyor.

Mobbinge en fazla maruz kalan akademik unvanlar öğretim görevlisi, okutman ve uzman kadrosundakiler, en az maruz kalan ise profesör doktor kadrosundakilerdir.

Mobbinge en fazla maruz kalan akademisyenlerin çalıştığı üniversiteler Adnan Menderes Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi, mobbinge en az maruz kalan akademisyenlerin çalıştığı üniversiteler ise Balıkesir Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi ve Dumlupınar Üniversitesi’dir.

Akademisyenler en çok yüksek lisans yaparken, doktora ders ve tez aşamasında mobbinge maruz kaldıklarını düşünüyor.

Erkekler kadınlardan daha fazla mobbing uyguluyor.

Mobbing uygulayan kişilerin neredeyse tamamını yöneticilik görevi var ve en çok profesör doktor kadrosundaki akademisyenler mobbing uyguluyor.

Akademisyenler sırası ile kıskanıldıkları, kişisel olarak başarılı oldukları, girişimci ve sosyal oldukları için mobbing’e maruz kaldıklarını söylüyor.

Akademisyenlerin çoğu mobing olayına karşı sessiz kaldıklarını itiraf ediyor.

(22.07.2017)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorum

  1. 1986 yılında Anastezi stajımda Ameliyat esnasında uzman cerrahların,uzman adayı doktorlara küfürlü ve aşağılayıcı aşırı dozda mobbing uyğuladıklarına bizzat şahit oldum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*