Uluslararası Tekrarlayan Gerilme Hasarı (TGH) Farkındalık Günü

Plastinarium

Yılın her yıl tekrarlanmayan tek günü, yani 29 Şubat, Uluslararası Tekrarlayan Gerilme Hasarı (TGH) Farkındalık Günü’dür.

Ama, zeka dolu bir ironiyle tarihlendirilmiş olan bu gün, yalnızca dört yılda bir kutlansaydı, amacına yeterince hizmet edemezdi. Bu yüzden, Şubat’ın 29 çekmediği yıllarda, 28 Şubat‘ta kutlanıyor.

Tekrarlayan Gerilme Hasarı nedir?

İş kazası nedeniyle de kas-iskelet sisteminde kırık, çıkık ve benzeri yaralanmalar olabilir. Ancak bunlar İşe Bağlı Kas-İskelet Rahatsızlıkları (İBKİR) olarak kabul edilmez.

Çalışırken ortaya çıkan garip ve abartılı vücut duruşları da İBKİR için önemli bir nedendir, ancak bu vücut duruşları da her İBKİR’de bulunmak zorunda değildir.

Soğukta çalışma da İBKİR’in ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir, ancak İBKİR ortaya çıkanların önemli bir kısmı soğuk olmayan bir ortamda çalışmaktadır.

Ama, Tekrarlayan Gerilme Hasarı (TGH) İşe Bağlı Kas-İskelet Rahatsızlıkları (İBKİR) durumlarının tamamında vardır ve bu yüzden genel olarak İBKİR TGH ile ilişkilendirilir. Uluslararası Tekrarlayan Gerilme Hasarı Farkındalık Günü de, çalışma yaşamındaki bu önemli etkenin altını bir kez daha çizmek için vardır.

Tekrarlayan Gerilme Hasarı nasıl oluşur?

Gündelik yaşamda da itme, çekme, bükme, bastırma, sıkma, ayırma, kaldırma, savurma, uzanma, eğilme gibi hareketler yapılır. Ama bu hareketler yapılırken iki şey kişinin elindedir: yapıp yapmamak ve dilediği an ve sürede mola vermek. Diğer bir deyişle, kişi kendi sınırlarını bilir ve bunu zorladığı durumda ise gevşeyip rahatlayıncaya kadar mola verir.

Çalışma yaşamında ise belirleyici olan şey iştir ve iş ile insan arasındaki uyum bozuk olabilir. Bu yüzden, basit gerilmeler bile, yeterli gevşeme fırsatı bulamayan bir şekilde tekrarlandığında kas, kiriş, eklem ve sinirlerde TGH ortaya çıkarabilir.

Tekrarlayan Gerilme Hasarı vücudun hangi bölümlerinde rahatsızlık yapar?

Aslında bacaklar, kalçalar, dizler, ayak bilekleri ve ayaklarda da TGH nedeniyle rahatsızlık meydana gelebilir. Ancak, neredeyse tüm işlerde eller ve kollar kullanıldığı için, TGH nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıklar da daha çok elleri, el bileklerini, dirsekleri, omuzları ve boynu etkiler. Bunun sonucunda da Karpal Tünel Sendromu, De Quervain Hastalığı, Torasik Çıkış Sendromu gibi pek çok sağlık sorunu ortaya çıkar.

Tekrarlayan Gerilme Hasarı belirtileri nelerdir?

Genellikle en sık rastlanan belirtiler etkilenen bölgedeki ağrı ve yorgunluk şikayetleridir. Bu iki şikayetin mesai sonrasında ortadan kalkması, erken devrede olunduğunun ve önlem alınması gerektiğinin uyarısıdır. Gittikçe ağrı ve yorgunluk kalıcılaşır ve şişme, uyuşma, karıncalanma, kızarıklık gibi belirtiler eklenebilir.

Tekrarlayan Gerilme Hasarı nasıl tedavi edilir?

Hasarın ortaya çıktığı yer ve hasarın derecesine göre tedavi yöntemi seçilir. Bu yöntemler ilgili bölgeyi hareket ettirmeme ya da egzersiz, sıcak ya da soğuk uygulama, ilaç ve cerrahi tedavidir.

Tekrarlayan Gerilme Hasarı nasıl engellenir?

İş ile insan arasındaki uyumu sağlamak için farklı önlemler, birlikte ya da ayrı ayrı uygulanabilir. Örneğin, kişilerin yaptığı iş belli aralıklarla değiştirilerek, belli bir vücut bölgesinin tekrarlayan gerilmesi engellenebilir. Örneğin, bilgisayar klavyesinde yazı yazarken kişinin bileği düz bir çizgide duramıyorsa, buna sağlayacak klavyeler ya da klavye ek parçaları sağlanabilir.

Farkındalığa siz nasıl katkıda bulunabilirsiniz?

Siz de #TGHgünü etiketini sosyal medyada kullanarak görüşlerinizi dile getirebilir ve bu günün farkındalık yaratma çabasına katkı sağlayabilirsiniz.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*