Türk Toraks Derneği ve Türk seramik sektörü sorunlarını birlikte çözüyor

Silikozisli ve tüberkülozlu akciğer.

Seramik sektöründe yaşanan silikozis hastalığıyla ilgili sorunları aşma konusunda sektörün işçi ve işveren temsilcileri ile Türk Toraks Derneği  arasındaki işbirliği meyvelerini vermeye başlıyor.

Konuyla ilgili dernek tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Seramik Sektörü temsilcileri (işverenleri ve işçileri), 2017 yılı içinde derneğimize, sektörün silikozis konusunda yaşadığı sorunları birlikte aşma konusunda işbirliği yapmak istemişti. Bu talebi olumlu bulan TTD yönetimi Meslek Hastalıkları Çalışma Grubumuzu konu ile ilgili görevlendirmişti.

Aylardır bu konuda çalışan araştırma ekibimiz, sektörün fikir verecek kadar bir kısmını bilimsel olarak masaya yatırmış ve gerekli incelemeleri yapmıştır. 23.2.2018 tarihinde TTD genel merkezinde araştırma ekibimiz ve sektör temsilcilerinin geniş katılımlı toplantısında, yapılanlar tartışılmış ve bundan sonra yapılacaklar planlanmıştır.

Bu araştırma çalışmasında emeği geçen başta Metin Akgün, Peri Arbak, İbrahim Akkurt, Arif Müezzinoğlu olmak üzere emeği geçen tüm arkadaşlarımıza içten teşekkür ediyoruz.

Neticede hazırlanacak bilimsel rapor, bildiri ve makaleler, konuya gereken dikkati çekecektir. Her halikarda işçilerin primer korunma ve eğitimleri artacak, kayıtların sağlıklı tutulmasına yol açacak, iş ortamında toz kontrolü daha etkin olacak ve işveren de muğlak ve çelişkili bilgiler yerine, rasyonel ve sürdürülebilir bir program uygulayacağını bilecektir.

Derneğimizin seramik sektörünün işçi ve işverenleri ile beraber olarak, yaşanan sorunları çözme yolundaki çabası, umuyoruz sonuç verecektir.”

 

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*