Titreşimin zarar verdiği işçiler en çok giyinirken zorlanıyor

Kanada’da yapılan bir araştırma, işyerinde el ile iletilen titreşime maruz kalan işçilerin ev yaşamlarında hangi işleri yaparken zorlandıklarını inceledi.

İşyerinde el ile iletilen titreşime maruz kalmak El-Kol Titreşim Sendromu (EKTS) denilen bir sağlık sorununa neden olur.

Kanada‘da yapılan bir çalışmada, üç bilim insanı –D. Budd, D. L. Holness, R. House– EKTS’si olan işçilerin gündelik yaşamda hangi aktiviteleri yaparken zorlandıklarını araştırdı.

Bunun için 2015’te, bir meslek tıbbı kliniğinde EKTS tanısı konmuş olan işçilere kişisel bakım, ev işleri, eğlence ya da hobi alanlarında zorlandıkları aktivitelerin neler olduğu soruldu ve elde edilen veriler sınıflandı.

Buna göre titreşimin neden olduğu El-Kol Titreşim Sendromu hastalığı olan işçilerin en çok zorlandığı şeyin giyinmek olduğu ortaya çıktı.

İşçilerin diğer zorlandıkları şeyler ise, sırasıyla, çim bakımı, balık tutma (buzda balık tutma dahil), kar temizleme, araba yıkama ve bulaşıkları yıkama şeklindeydi.

Araştırma, titreşim zararı çeken işçilerin gündelik yaşamda ne kadar çok can sıkıcı kısıtlayıcı durumla karşı karşıya kaldıklarını bir kez daha göz önüne çıkardı.

(17.09.2018)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.