Tır ve kamyon mola yerleri sağlığı teşvik etmiyor

ABD’de yapılan bir araştırma, uzun yol kamyon ve tır şoförlerinin çalışırken uğradığı mola yerlerinin şoförlerin sağlığına etkilerini inceledi.

Uzun yol kamyon ve tır şoförleri hareketsizlik, oturarak çalışma, dengesiz beslenme, kötü uyku düzeni gibi tehlikeler yüzünden çeşitli sağlık riskleri altındadır.

Yol boyunca uğradıkları mola yerleri ise ihtiyaçlarını sağlıklı bir biçimde gidermek ve bu tehlikelerin etkisini azaltmak için kullanabilecekleri tek ortamdır.

İşte, mola yerlerinin ne derece bu ihtiyaca yanıt verebildikleri ABD‘nin Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü (NİOSH) araştırmacıları (Jennifer E. Lincoln, Jan Birdsey, W. Karl Sieber, MS, Guang-X. Chen, Edward M. Hitchcock, Akinori Nakata, Cyntia F. Robinson) tarafından incelendi.

Araştırma için, ABD’deki 16 kamyon ve tır mola yeri, NİOSH araştırmacıları tarafından hazırlanan bir liste üzerinden denetlendi.

Çalışma sonucunda, araştırmacılar, bu mola yerlerinin uzun yol kamyon ve tır şoförlerine tam bir sağlıklı yaşam ortamı sağlamadığını tespit ettiler.

Konuyla ilgili dikkat çekici bulgular ise şöyle:

  • 16 mola yerinin hiçbiri sürücülere egzersiz yapabilmeleri için bir olanak sunmuyordu.
  • 16 mola yerinden 15’inde sağlık hizmetlerine erişim olanağı yoktu.
  • 16 mola yerinin 13’ünde bir yürüyüş yolu bile yoktu.
  • 16 mola yerinin market ya da lokantalarının, 8’inden taze meyve, 6’sından ise taze sebze edinmek mümkün değildi.

(31.10.2018)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.