THY işyeri hekiminin e-nabız’a girmesi yasal mı?

THY iş yeri hekimi, THY’ye başvuran bir adayın tedavi süreci ile doğrudan ilgili mi? Hayır… Peki hangi hakla e-nabız geçmişine bakabiliyor?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Havacılık Sağlık Talimatı ile (SHT-MED), havacılık personellerinin sağlık muayene kuralları ve esasları belirlenerek sağlık raporlarını düzenleme yetkisi bazı hastanelere verilmiştir. Havacılık personelinin fiziksel, mental ve ruhsal iyilik halini gösteren raporların uygun olması halinde, SHGM onayı ile ilgili kişiye sağlık sertifikası düzenlenir ve sağlık açısından uygun olduğu tescil edilir.

Sivil Havacılık otoritesi tarafından tanınan ve yetkilendirilen sağlık kuruluşlarında verilen bu raporların limitlere uygun olması halinde, rapor sahibi adayın işe başlaması uygun görülmesi gerekirken son dönemde yeni bir moda başladı. Diğer şirketlerde var mı bilmiyorum ancak Türk Hava Yolları, işe alım sırasında istenen bu raporlara güvenmiyor olacak ki, bir de adayların e-nabız sisteminden geçmiş tarihli sağlık verilerini inceliyor.

Adayın geriye dönük, bütün sağlık şeceresi tek tek inceleniyor ve geçmişte yaşadığı herhangi bir rahatsızlık, yetkili hastaneden güncel sağlık raporu almış olsa bile, işe girişine engel olarak önüne konulabiliyor.

Burada açıkça SHGM’nin uluslararası kriterleri gözeterek hazırlattığı talimat da, o talimatlar gereği sağlık raporu hazırlayan yetkili hastaneler de THY işyeri hekimliği tarafından by pass ediliyor, tanınmıyor.

İşin bir handikaplı tarafı bu…

Diğeri ise Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ve kişiye özel sağlık bilgilerinin yer aldığı e-nabız sistemine üçüncü kişilerce, dolaylı yoldan giriliyor olması…

Nedir bu e-nabız ona bir bakalım önce…

E-Nabız; sağlık kuruluşlarından toplanan sağlık verilerine vatandaşların ve sağlık profesyonellerinin internet ve mobil cihazlar üzerinden erişebilecekleri bir uygulamadır. Muayene, tetkik ve tedavilerinizin nerede yapıldığına bakılmaksızın, tüm sağlık bilgilerinizi yönetebildiğiniz, tıbbi özgeçmişinize tek bir yerden ulaşabildiğiniz bir kişisel sağlık kaydı sistemidir. Bizzat sizin verdiğiniz, süresi ve sınırı belirlenmiş yetki çerçevesinde sağlık kayıtlarınızın hekimlerce değerlendirilebildiği, böylelikle teşhis ve tedavi sürecinin kalitesini ve hızını artıran, sizinle hekiminiz arasında güçlü bir iletişim ağının kurulmasını sağlayan, internet üzerinden güvenli bir şekilde erişebildiğiniz dünyanın en geniş ve en kapsamlı sağlık bilişim alt yapısıdır.’’

Yani sağlık verilerinin gizliliği Anayasa ile güvence altına alınmış olmasına rağmen  THY hekimleri, e-nabız geçmişine bakma hakkını kimden, hangi yasadan alıyor?

Hasta Hakları Yönetmeliği’nin 16. maddesi şöyle diyor: “Hasta, sağlık durumu ile ilgili bilgiler bulunan dosyayı ve kayıtları, doğrudan veya vekili veya kanuni temsilcisi vasıtası ile inceleyebilir ve bir suretini alabilir. Bu kayıtlar, sadece hastanın tedavisi ile doğrudan ilgili olanlar tarafından görülebilir.

THY iş yeri hekimi, THY’ye başvuran bir adayın tedavi süreci ile doğrudan ilgili mi?

Hayır…

Peki hangi hakla e-nabız geçmişine bakabiliyor?

Bu suçlamaya muhtemelen THY’den şöyle bir cevap gelecektir: “Adaylar kendi rızası ile açıp e nabız sistemini işyeri hekimine gösteriyor

Evet doğru…

THY, zaten başvuruya gelen adaylara, “İşe giriş mülakatına gelmeden önce, e nabız uygulamasını indirin ve THY işyeri hekiminin istemesi halinde kişisel verilerinizi paylaşın” diyor.

THY, e-nabız şifresini adaylardan alıp sağlık verilerini kontrol etmenin suç olduğunun farkında ve bunun için adaylara  kendi rızalarıyla sisteme giriş yaptırıyor ve oradan bütün sağlık verilerini tek tek inceliyor.

SHGM yetkili havacılık tıp merkezlerinden “sağlık durumunun iyiliği”ne dair rapor almasına rağmen birçok aday, geçmişte yaşadığı farklı rahatsızlıklardan dolayı olumsuz değerlendiriliyor ve iş hayalleri suya düşüyor.

Peki bir aday e-nabız şifresini vermeyi reddederse ne olur?

Yasal olarak böyle bir hakka sahip ama o durumda da yine adayın elenmesi kaçınılmaz olur. Dolayısıyla her aday süreçten elenmemek için e-nabız hesabını, iş yeri hekiminin incelemesine açıyor.

Son dönemde birçok aday, tüm aşamaları geçmesine rağmen, geçmişte yaşadığı sağlık sorunlarından dolayı bu şekilde elendi.

Merak ediyorum, THY hatırlı kişilerin referansı ile gelen adayların da sağlık şeceresini böyle dikkatli inceleyebiliyor mu?

Bir de aklıma şu geliyor: Acaba referansı olmayan adayları elemek için bu e-nabız sistemini bir araç olarak mı kullanıyorlar?

Eğer öyleyse gariban çocuklarını aylarca işe girme vaadiyle neden oyalıyorsunuz?

Bunun vebali ağır değil mi?

(Murat Herdem – Airport Haber)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*