Temizlik maddelerine bağlı astım sağlık sektöründe daha sık

Güncel bir araştırma, işe bağlı astım şüphesiyle hastaneye sevk edilenlerin önemli bir kısmının sağlık sektöründe temizlik maddelerine maruz kalanlar olduğunu gösterdi.

Çalışılan sektör, yapılan iş ve kullanılan maddeler ile astım arasındaki ilişki her zaman merak edilen bir konu olmuştur. Nelerin işçilerde astım ortaya çıkardığını ya da olan astımı şiddetlendirdiğini anlamak için ne kadar merak edilse ve araştırılsa da azdır.

Kanada‘daki Toronto Üniversitesi‘nden dört bilim insanı (R. W. H. Li, J. C. Lipszyc, S. Prasad ve S. M. Tarlo) tarafından yapılan çalışmanın sonuçları yakın zamanda yayınlandı. Çalışma ile 2000-2014 yılları arasında, işe bağlı astım şüphesi ile bir hastaneye sevk edilen 208 hastanın bilgileri incelendi.

Araştırma sonucunda, 22 işçi temizlik maddelerinin bir çeşidine bağlı astım hastası olarak değerlendirildi. Bu 22 işçinin 12’sine mesleksel astım, 10’una işin şiddetlendirdiği astım tanısı kondu.

Genellikle birden fazla temizlik maddesine maruz kalınmıştı ve maruz kalınan maddelerin ne olduğu nadiren tanımlanabiliyordu. En sık maruz kalınan temizlik maddeleri ise sürfaktan, alkol, dezenfaktan ve asitlerdi.

Temizlik maddelerine bağlı astımı olan işçilerin önemli bir kısmı kadındı ve sağlık sektöründe çalışmaktaydı.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.