Tekstilde çalışmak deriye iyi gelmiyor

Pamukkale Üniversitesi’nce Denizli’deki bir fabrikada yapılan araştırma ile tekstil işçilerindeki mesleksel deri hastalıkları incelendi.

Mesleksel nedenlerin deride oluşturduğu ya da oluşmasına katkıda bulunduğu hastalıklara mesleksel deri hastalıkları denir. Mesleksel deri hastalıklarının çok büyük bir kısmı temas ile ortaya çıkan deri iltihaplarıdır ve bunlara mesleksel kontakt dermatit denir. Mesleksel kontakt dermatitler ise deriye temas eden maddenin alerjisi ya da genellikle tahrişi nedeniyle ortaya çıkabilir.

Tekstil sektöründeki boyama, iplik üretimi ve bitim işlemleri mesleksel kontakt dermatite neden olacak maddeler ve işlemler içerirler.

Tekstil sektöründe çalışanlardaki mesleksel kontakt dermatitler Pamukkale Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Dr. Ceren Coza tarafından yapılan bir araştırma ile incelendi.

Araştırma, Denizli’de, ev tekstili üretiminde faaliyet yürüten bir fabrikada yapıldı. Fabrikanın dokuma, terbiye (boya, baskı, apre) ve konfeksiyon olmak üzere 3 bölümü vardı. Çalışmaya 316 üretim işçisi ve 92 ofis işçisi olmak üzere toplam 408 kişi katıldı.

Araştırma sonucunda, tekstil işlerinde çalışan her 100 işçiden 12 tanesinde, ofis işlerinde çalışan her 100 işçiden ise 3 tanesinde mesleksel kontakt dermatit saptandı.

Diğer bir deyişle, tekstilde çalışmak ofiste çalışmaya kıyasla cilt hastalığı riskini 4 kat artırmaktadır.

(17.07.2017)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.