Taksi şoförlerinin sağlıkları alarm veriyor

1200 taksicisi olan, İstanbul ve Türkiye’nin en büyük durağında yapılan bir çalışmada taksi şoförü sağlık sorunları araştırıldı.

Taksi şoförlüğü, özellikle büyük şehirlerde, zor bir iştir. Karda, yağmurda, sıcakta; çoğu zaman yoğun trafikte; stres içinde; uzun süre hareketsiz kalarak; ortalama 18 saat; vardiyalı, yani gece de ve uyku saatleri düzensiz olarak çalışılır.

Sağlıklarındaki bir sorun hem kendilerinin, hem de yolcuların ve diğer taşıtlardaki insanların hayatını tehlikeye düşürebilir.

Aralık 2015 ile Mart 2016 tarihleri arasında, 1200 taksi şoförü ile İstanbul’un ve Türkiye’nin en büyük taksi durağında yapılan bir araştırmanın sonuçları yakınlarda yayınlandı.

Çalışma  İstanbul Üniversitesi, Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi, Halk Sağlığı Hemşireliği bölümünden Arş. Gör. Bil. Uzm. Giray Erdoğan ve Yrd. Doç. Dr. Gülhan Coşansu tarafından gerçekleştirildi.

Araştırmada çıkan sonuçlar taksi şoförlerinin sağlıkları konusunda endişe vericiydi. Sonuçlar şöyle:

Taksi şoförlerinin yarısı depresyon açısından risk altındaydı ve ruh sağlığı açısından ileri bir incelemeye ihtiyaçları vardı.

Taksi şoförlerinin ciddi bir şişmanlık sorunu vardı. Her 10 taksi şoföründen 5 tanesi fazla kilolu, 3 tanesi ise aşırı şişman bulundu.

Önemli bir sağlık göstergesi ve kalp, şeker, yüksek tansiyon gibi pek çok hastalığın hem nedeni hem de sonucu olan göbek çevresi açısından ise durum daha da kötüydü. Her 10 taksi şoföründen 3 tanesi göbekli, 5 tanesi ise aşırı göbekliydi.

Her 3 taksi şoföründen birinin ilaç kullanmayı gerektirecek sürekli hastalığı vardı.

(16.11.2017)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*