SPA merkezi çalışanlarında kas-iskelet şikayetleri fazla, eğitim yok

Antalya ili Merkez ilçesinde turizm işletme belgesi almış olan SPA merkezlerinin tamamında yapılan ve alanında ilk olan bir araştırma ile SPA merkezlerinin ergonomik çalışma koşulları değerlendirildi.

Antalya ili Merkez ilçesinde turizm işletme belgesi almış olan SPA merkezlerinin tamamında yapılan ve alanında ilk olan bir araştırma ile SPA merkezi ergonomik çalışma koşulları değerlendirildi. Çalışma ile kas-iskelet şikayetleri, ısı, nem, havalandırma, aydınlatma, eğitim gibi koşullar incelendi.

Ergonomi nedir?

Masaj masası boyunuza göre yüksek ya da alçak kalıyorsa çalışırken normalden fazla eğilmek ya da yükselmek zorunda kalırsınız. Bu durumun sürmesi bir takım sağlık sorunlarına neden olur. İş çevresinin insana uyumlu hale getirilmesini inceleyen ve çözümler öneren bilim-teknik dalına ergonomi denir. Bizim örneğimizde, ergonomi, bu soruna, örneğin, masaj masasının çalışanın boyuna göre yükselip alçalmasını sağlayarak bir çözüm önerebilir.

SPA merkezlerinde ilk ergonomi araştırması

SPA merkezlerindeki ergonomik koşullar İstanbul Aydın Üniversitesi‘nden Şebnem Balta ve Haydar Özpınar tarafından ilk kez bir araştırmaya konu edildi.

Antalya ili Merkez ilçesi sınırları içindeki turizm işletmeli tüm SPA merkezlerine 25 Hairan -25 Temmuz 2017 tarihleri arasında ulaşılarak, buradaki tüm çalışanlara (95) anket dağıtıldı. Geri dönüş yapan 89 kişinin anketi değerlendirmeye alındı.

Kas ve iskelet sistemi şikayetleri fazla, eğitim yok

Araştırma sonucunda her 10 çalışandan

  • 8’i işyerinde ısı ve nem dengesinin sağlanmadığını
  • 7’si kas ve iskelet sistemi şikayetleri yaşadığını,
  • 6’sı işyerindeki aydınlatmanın yetersiz olduğunu,
  • 6’sı ergonomi ile ilgili bilgi seviyesinin yetersiz olduğunu,
  • 9’u ergonomiyle ilgili bir eğitim almadığını belirtti.

Kadın çalışanlar dağınıklıktan daha fazla şikayetçi

Araştırmada “çalışma ortamında hareketlerinizi kısıtlayıcı dağınıklık mevcut mu” sorusuna genel olarak hayır yanıtı verildi. Yani, işyerindeki dağınıklık genel olarak rahatsız edici bulunmuyordu. Ancak, kadın çalışanlar işyerindeki dağınıklıktan erkeklere göre 6 kat daha fazla rahatsız olduğunu belirtti.

Ayrıca, kadın çalışanlar göz rahatsızlığı çektiğini erkeklerden daha fazla belirtti.

(28.05.2018)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.