Soğuk hava ve solunum sistemi şikayetleri

Soğuk hava solunum sistemi şikayetlerine çalışırken mi yoksa iş dışı zamanlarda mı neden oluyor? İsveçli bilim insanları araştırdı..

İster mevsimsel soğuk, ister soğuk hava deposu şeklinde olsun, soğuk havada çalışmak, ortaya çıkardığı zihinsel ve fiziksel engeller nedeniyle, iş kazalarının meydana gelme olasılığını artırır. Soğukta çalışmak Raynaud Fenomeni gibi mesleki sağlık sorunlarına da davetiye çıkarır.

Bunların yanında, soğuk hava kuru havadır. İnsanın hava yollarını da kurutur. Böylece sürekli akciğer hastalığı olanların şikayetlerini arttırabilir ve astım krizini tetikleyebilir.

Peki, çalışırken soğuk havaya maruz kalmak ile iş dışı zamanlarda soğuk havaya maruz kalmak solunum sistemini aynı ölçüde mi etkiliyor? İsveç’ten üç bilim insanı (Albin Stjernbrandt, Nikolai Stenfors ve Ingrid Liljelind) bunu araştırdı.

Araştırma için kuzey İsveç‘te yaşayan 18-70 yaşlarındaki 12.627 kişiyle posta yoluyla bir anket yapıldı. Bu kişilerden 8740’ı hâlâ çalışmaktaydı. Verilen yanıtlar cinsiyet, yaş, vücut kitle indeksi, günlük sigara kullanımı, astım ve KOAH’a sahip olma durumlarına göre düzeltildi.

Görüldü ki, iş nedeniyle soğuğa maruz kalmak sürekli öksürük, hırıltı ve balgamlı öksürük ile ilişkiliydi. İş dışı zamanlarda soğuğa maruz kalanların hava yolu şikayetleri bildirmesi ise anlamlı derecede yüksek değildi.

İş çabası sırasında daha sık nefes alıp vermek ve böylece soğuğa daha sık soğuğa maruz kalmak; artmış oksijen ihtiyacı nedeniyle burun yerine ağızla da solup alıp vermek ve böylece soğuk havanın ısınma fırsatı bulamadan hava yollarına girmesi soğuk havada çalışırken solunum şikayetlerine neden olabilir.

Bunların yanında, yapılan işten ve çevreden kaynaklı toz, polen, tüy ve kimyasallara maruz kalmak da çalışırken solunum şikayetlerine yol açabilir. Tüm bu etkenlerin soğukla birlikte incelenmesi gerekir.

Nitekim, araştırmacılar da, “soğuğa maruz kalmaya ilişkin yapılandırılmış bir risk değerlendirmesinin, İsveç işyeri mevzuatına dahil edilmek üzere, düşünülebileceğini” ifade etmektedirler.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*