Siz de bir “aktif miskin” misiniz?

Avustralya’da yapılan bir araştırma masa başı çalışanların sürekli oturma ve fiziksel aktivite hakkında yanlış inançlara sahip olduğunu gösterdi.

Yetersiz hareket etmek ya da sürekli oturmak, çağımızda, sağlık sorunlarının önemli nedenlerinden biridir. Özellikle masa başı çalışma biçimlerinin ve masada geçirilen sürenin artması, bir zamanlar hareket etmenin en önemli gerekçelerinden biri olan işyerini pek çok işçi için bir hareketsizlik kaynağı haline getirmiştir.

Yetersiz hareket etmek yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi kronik sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Ancak, sürekli oturmak, kronik hastalıklar için, yetersiz hareket etmekten bağımsız ve daha ciddi bir tehlikedir.

Avustralya, Deakin Üniversitesi‘nden üç bilim insanı (B. Sudholz, J. Salmon, A. J. Mussap) çalışanlar ve yöneticilerin yetersiz hareket ve sürekli oturmayla ilgili sağlık inanışlarını araştırdı. Araştırmaya Melbourne’den 222 masa başı çalışan ve 121 yönetici katıldı.

Araştırma ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Bunlardan biri “aktif miskin” yaşam tarzı ile ilgili.

Araştırmacılar, fiziksel hareketlilik ile ilgili önerileri en az düzeyde yerine getiren ve geri kalan ev ve iş zamanlarını sürekli oturarak geçiren kişileri aktif miskin olarak tanımlıyorlar.

Araştırma, aktif miskinliğin çalışanlar ve yöneticiler tarafından sağlıksız bulunmadığını ortaya çıkardı. Aksine, katılımcılar, boş zamanlarda, eğlence amaçlı biraz fiziksel aktivite yapmanın işyerinde sürekli oturmanın zararlı etkilerini büyük ölçüde azalttığına inanıyorlardı.

Ayrıca araştırma, katılımcıların, sürekli oturarak çalışmayla ilgili kaygılarının kronik hastalıktan çok kas-iskelet sistemi ve işyeri performansı ile ilgili olduğunu gösterdi.

Araştırmanın önemli bir bulgusu ise, yukarıda sayılan yanlış inançlara çalışanlar kadar yöneticilerin de katılıyor olması. Bu ayrıca tehlikeli bir şey, çünkü bu, çalışanlar üzerinde irade sahibi olan yöneticilerin, aslında çalışanları doğru yönlendirme kapasitesinden mahrum olduklarını göstermektedir.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*