Şişman ofis çalışanlarının beslenme alışkanlıkları

Diyetisyene başvuran şişman ofis çalışanları ile yapılan bir araştırma bu kişilerin beslenme alışkanlıkları ile ilgili önemli ipuçları ortaya çıkardı.

Obezite olarak da adlandırılan şişmanlık, basitçe, alınan ve yakılan enerji arasındaki dengenin bozulması ve fazla enerjinin vücutta depo edilmesidir. Yani konunun bir tarafı hareketsizlik, diğer tarafı ise yenilen  besinlerin miktarı ve türüdür.

Günün önemli bir bölümünde hareketsiz oldukları için, ofis çalışanlarının şişmanlık riski altında olduğu açıktır. Peki, ofis çalışanlarının beslenme alışkanlıkları bu riski ne yönde etkiliyor?

Duygu Baydar‘ın Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beslenme ve Diyetetik bölümü yüksek lisans tezi bu konuda önemli ipuçları sunuyor.

Sonuçları yakında yayınlanan araştırma için, İzmir ilinde, diyet danışmanlığı almak için özel bir muayenehaneye 01 Eylül-01 Aralık 2017 tarihleri arasında başvuran, ofis ortamında çalışan, Beden Kitle İndeksi 30 ve üzeri olan (istatistiksel olarak şişman yani obez kabul edilen) , 18 yaş ve üstü 182 kişi ile anket yapılır.

Diyetisyene başvuran kişilerin içinde hemen her meslekten ofis çalışanları olmasına rağmen, en sık başvuran meslekler, sırasıyla, devlet memuru, mühendis, banka çalışanı ile öğretmen idi.

Ankete katılan bu kişiler ortalama 11 yıldır ofis işinde çalışmaktaydı; günlük ortalama çalışma süreleri yaklaşık 9 saatti ve bunun ortalama 6 saatini oturarak çalışıyorlardı.

Çalışanların yaklaşık dörtte biri düzenli olarak, yarısı ise bazen öğün atlıyordu. Öğün atlayan her 4 kişiden biri, sağlıklı beslenme için günün en önemli öğünü kabul edilen sabah kahvaltısını atlamaktaydı. Kahvaltı kadar sık atlanan öğün ise öğle yemeği idi. En önemli öğün atlama nedeni ise “canım istemiyor” ya da “iş yoğunluğu” idi.

Her 10 kişiden yaklaşık 7’si, çalışma günlerinde kahvaltılarını işyerinde yapmaktaydılar. Muhtemelen bu kişiler, işyerindeki bu kahvaltılarını sağlıklı kahvaltılıklar ile değil poğaça, börek, tost, simit vb. şeyler ile yapmaktadırlar.

Her 10 katılımcıdan yaklaşık 9’u öğün aralarında bir şeyler atıştırmaktaydı. Atıştırılan şeylerin ise yalnızca yüzde 30’u süt, ayran, yoğurt, çay, kahve ve kuru yemiş gibi sağlıklı besinler iken, yüzde 70’i tost, poğaça, simit, bisküvi, meşrubat, kola, meyve suyu (muhtemelen hazır), çikolata ve gofret türü sağlıksız besinlerdi.

Araştırma sonuçlarına bakılırsa, beslenme biçimleri, en az hareketsiz kalmaları kadar, ofis çalışanlarında şişmanlığa zemin hazırlamakta.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*