Silikozis

Silikozisli ve tüberkülozlu (veremli) bir madenci akciğeri…

 

 

 

.

Silikozis nedir?

Silikozis gözle görülemeyecek derecede küçük kristal silika tozlarının solunması, akciğerlerde birikerek akciğer dokusuna zarar vermesi ile ortaya çıkan mesleksel bir pnömokonyoz, yani akciğer toz hastalığıdır. Hastalık nedeniyle akciğerlerde yara dokuları oluşur ve böylece akciğerlerin havadaki oksijenden yararlanma yeteneği azalır.

Kristal silika nedir?

Yer kabuğunun yüzde 92’si silika denen maddeden ve onun bileşiklerinden oluşur. Kristal silika ise silikanın bir çeşididir. Yani kaya, taş, kum, toprak, kumtaşı, granit, çakmaktaşı, kil, harç, alçı vb olan her yerde kristal silika vardır.

Silikozis hangi mesleklerde sık görülür?

Kaya, taş, kum, toprak gibi kristal silika içeren şeylerin patlatılması, kırılması, parçalanması, öğütülmesi, püskürtülmesi ve diğer endüstriyel işlemlerde kullanılması sırasında işçiler kristal silikaya yüksek oranda maruz kalabilir. Bu işlemlerin bir ya da birkaçının olduğu tüm meslekler silikozis için yüksek risk altındadır. Bunlar arasında inşaat, madencilik, çimento, taş ocakçılığı, cam ve cam elyafı, zımpara, seramik, tuğla, fayans, sıhhi tesisat, porselen, çanak çömlek, vitröz emayeler, demir çelik fabrikaları, dökümhaneler, metal malzemelerin üretimi, gemi yapımı ve tamiri, lastik ve plastik, boya, sabun ve kozmetik, asfalt, tarım kimyasalı, diş malzemeleri imalatı, otomobil tamiri gibi sektör ve işlerde çalışanlar sayılabilir.

yazının tamamı için lütfen tıklayınız

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.