Silikozis

Silikozisli ve tüberkülozlu (veremli) bir madenci akciğeri…

 

 

 

.

Silikozis nedir?

Silikozis gözle görülemeyecek derecede küçük kristal silika tozlarının solunması, akciğerlerde birikerek akciğer dokusuna zarar vermesi ile ortaya çıkan mesleksel bir pnömokonyoz, yani akciğer toz hastalığıdır. Hastalık nedeniyle akciğerlerde yara dokuları oluşur ve böylece akciğerlerin havadaki oksijenden yararlanma yeteneği azalır.

Kristal silika nedir?

Yer kabuğunun yüzde 92’si silika denen maddeden ve onun bileşiklerinden oluşur. Kristal silika ise silikanın bir çeşididir. Yani kaya, taş, kum, toprak, kumtaşı, granit, çakmaktaşı, kil, harç, alçı vb olan her yerde kristal silika vardır.

Silikozis hangi mesleklerde sık görülür?

Kaya, taş, kum, toprak gibi kristal silika içeren şeylerin patlatılması, kırılması, parçalanması, öğütülmesi, püskürtülmesi ve diğer endüstriyel işlemlerde kullanılması sırasında işçiler kristal silikaya yüksek oranda maruz kalabilir. Bu işlemlerin bir ya da birkaçının olduğu tüm meslekler silikozis için yüksek risk altındadır. Bunlar arasında inşaat, madencilik, çimento, taş ocakçılığı, cam ve cam elyafı, zımpara, seramik, tuğla, fayans, sıhhi tesisat, porselen, çanak çömlek, vitröz emayeler, demir çelik fabrikaları, dökümhaneler, metal malzemelerin üretimi, gemi yapımı ve tamiri, lastik ve plastik, boya, sabun ve kozmetik, asfalt, tarım kimyasalı, diş malzemeleri imalatı, otomobil tamiri gibi sektör ve işlerde çalışanlar sayılabilir.

Silikozis gelişme ihtimalini neler artırır?

İşçinin her gün maruz kaldığı kristal silika miktarı ve buna ne kadar süre maruz kaldığı Silikozis gelişmesiyle yakından ilişkilidir. Bununla birlikte sigara, eşlik eden diğer hastalıklar, doğuştan gelen yatkınlıklar da hastalık oluşumunda etkilidir. Sigara içmek kristal silikanın akciğere verdiği hasarı arttırır.

Silikozis hastalığı ne kadar sürede ortaya çıkar?

Hastalık genel olarak 10 yıldan daha uzun süren maruziyetlerde ortaya çıkar. Ancak kristal silikaya yüksek miktarlarda maruz kalındığında 5 yıl gibi bir sürede, çok yüksek miktarlarda maruz kalındığında ise aylar içinde bile oluşabilir.

Silikozis belirtileri nelerdir?

Hastalığın özgün bir belirtisi yoktur. Erken dönemlerde genellikle belirti göstermez. En sık görülen şikayet kuru öksürüktür. Hastalık ilerledikçe nefes darlığı, öksürük, göğüste sıkıntı, hırıltılı solunum, yorgunluk ve kilo kaybı görülebilir. İlerlemiş durumlarda hastalar eve ve yatağa bağlı hale gelirler; sonrasında ise solunum yetmezliği, kalp yetmezliği ve ölüm gelişir.

Tüberküloz ile silikozis arasında bir ilişki var mı?

Silikozisin şiddeti arttıkça hastada tüberküloz (verem) ortaya çıkma ihtimali de artar. Hatta kristal silikaya maruziyet sonlansa bile yaşam boyu tüberküloz geçirme ihtimali yüksek seyreder. Bu yüzden, silikozislilerde tüberküloz mutlaka araştırılmalıdır.

Silikozis tedavisi nedir?

Kesin tedavisi yoktur. Şikayetleri azaltıcı bir yaklaşım uygulanır. Ciddi solunum yetmezliği olanlar için akciğer nakli tek tedavi seçeneğidir. Bu yüzden, toza mesleki maruziyet mutlaka sonlandırılmalı ve sigara mutlaka bırakılmalıdır.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*