Sendikalar işyerlerinde İSG denetimi yapabilmeli

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Mehmet Ali Elma, Hendek 2. OSB’de ağır yaralanıp hayatını kaybeden Makina Mühendisi Cüneyt Çetinkaya ile ilgili açıklama yaptı.

İş sağlığı ve güvenliği konusundaki önlemlerin yetersiz olduğunu ifade eden Elma, sadece ekim ayında 165 işçinin öldüğünü de hatırlattı.

Elma’nın açıklamaları şöyle:

9 GÜNLÜK MÜCADELEYİ KAYBETTİ

Basında yer alan haberlere göre Hendek 2. OSB’de bir fabrikada çalışan meslektaşımız Makina Mühendisi Cüneyt Çetinkaya, 12 Kasım akşam saatlerinde meydana gelen kazada makinede parça değişimi yaptığı esnada kafası taşıyıcı robotun arasına sıkışarak ağır  yaralı olarak hastaneye kaldırılmış ve yoğun bakımda 9 gündür verdiği yaşam mücadelesinin sonucunda hayatını kaybetmiştir. Elim bir olay sonucu hayatını kaybeden meslektaşımızın yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı ve sabır dileriz. Bu elim olay bizlere bir kez daha ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan önlemlerin yetersiz olduğunu göstermektedir.

EKİM AYINDA 165 İŞÇİ ÖLDÜ

İSİG Meclisi Ekim ayı iş cinayetleri raporuna göre ekim ayında en az 165 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. 2021 yılının ilk on ayında iş cinayetlerinde en az 1853 işçi hayatını kaybetti. Sakarya’da ekim ayında 5 işçi hayatını kaybetti. Makina Mühendisleri Odası olarak uyarıyoruz! İşyerlerinde işçi sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasının işveren yükümlülüğü olduğu İSİG profesyonellerinin işyerlerine verdiği İSİG hizmetlerinin sadece rehberlik ve danışmanlık hizmeti olduğu hatırlanmalı, aksine değerlendirmelerin olduğu yargı kararları da göz önünde bulundurularak bu kararlara dayanak gösterilen mevzuat hükümleri, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerinin rehberlik ve danışmanlık hizmeti verdiği gerçeğinin net olarak anlaşıldığı şekilde düzenlenmelidir.

İDARİ YAPTIRIM UYGULANMALI

Çalışan temsilcileri, sendika temsilcileri ve sendikaların işyerlerinde gerçek anlamda işçi sağlığı iş güvenliği denetimi yapabilmelerinin yasal zemini oluşturulmalıdır. Sendikalar örgütlü olmadıkları işyerlerinde de İSİG denetimi yapabilmelidir. İşyerlerinin devlet tarafından İSİG yönünden denetimi sayı olarak artırılmalı, güvensiz işyerlerine ertelemesiz ve afsız, idari yaptırım ve para cezası uygulanmalıdır. Sigortasız ve sendikasız çalıştırma önlenmeli, sendikalaşmanın önündeki engeller kaldırılmalıdır. Ülkemizde, asgari ücret ortalama ücret olmuştur. Asgari ücret insanca yaşanacak seviyeye çıkarılmalı ve vergi dışı bırakılmalıdır.

AİLELERE GEÇİM DESTEĞİ

Çalışanların sosyal ve ekonomik koşulları iyileştirilmelidir. Tüm aileler için temel geçim desteği uygulamasına geçilmelidir. Kayıt dışı ekonomi kayıt altına alınmalıdır. Elektrik, su, doğalgaz ve temel gıda maddelerinden KDV alınmamalıdır. Köprü, tünel, otoyol, havaalanı, şehir hastanesi vb. yerler için verilmiş olan yolcu, araç, hasta garanti ödemeleri durdurulmalı; bu kaynaklar, işsiz kalan, işyerlerini kapatmak zorunda kalanlara destek olarak verilmelidir. Pandemi, çalışanların sağlık hakkının yok sayıldığını ispat etmiştir. Sağlıklı yaşam hakkı, sağlıklı koşullarda çalışma, nitelikli ve ücretsiz sağlık hizmetine ulaşabilmenin öncelikli temel insan haklarından olduğu hatırlanmalı, düzenlemeler, uygulamalar bu gerçeklik üzerine yeniden kurgulanmalıdır.

SAĞLIK PERSONELİ ALINMALI

Kadınlar sadece pandemi döneminde değil öncesinde de çalışma yaşamında ayrımcı politikalarla karşı karşıya kalmışlardır. Pandemi dönemi ve sonrası için de çalışma hayatındaki toplumsal cinsiyet ayrımcılığına karşı iş ve aile hayatı ile barışık, bütüncül bir dönüşüm politikası hayata geçirilmelidir. Pandemi süreci, işyerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanmasının bir ekip işi olduğunu ve iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekiminin işbirliği gerekliliğini kanıtlamıştır. Covid-19 başta sağlık çalışanları olmak üzere meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir. Sağlık çalışanlarının salgın döneminde bedenen ve ruhen çok yorulduğu bilinmektedir, bu nedenle Sağlık Bakanlığı’na bağlı birimlere hekim, hemşire, yardımcı sağlık personeli alınmalıdır.

VERİLER AYRINTILI PAYLAŞILMALI

Kronik hastalıkları olan çalışanlar, Covid-19 toplum bağışıklığı kazanılıncaya kadar kamu-özel sektör çalışanı ayrımı olmaksızın ücretli izine ayrılmalı, ücretleri bütçeden karşılanmalıdır. Covid-19 hastalığının ilk günlerinden beri uygulanmakta olan maske-mesafe-hijyen-kapalı alanların yüzde 100 temiz hava ile havalandırılması vb. uygulamaların sürdürülmesinin yanında geliştirilen aşıların etkinliği gözle görülmektedir. Ancak ülkemizde halen aşılanma toplum bağışıklığını sağlayacak seviyede değildir. Sağlık Bakanlığı’nın verileri ayrıntılı paylaşması, aşı yaptırma kararsızlığının ortadan kaldırılmasında önemli rol oynayacaktır.

AŞIDA YASAL DÜZENLEME GEREKLİ

Pandemi aşısızların pandemisi olmuştur. Aşı yaptırmayanlar, hem kendi yaşamlarını hem de diğer vatandaşların yaşamını tehlikeye atmaktadır. PCR testleri ile salgın önlenemez, sadece boyutu tespit edilebilir. En azından toplumsal bağışıklığı sağlayacak ölçüde aşı yapılması ile salgının önlenebileceği bilinerek kamusal yönetimle şeffaf, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, sendikalar ve özel sektörün koordineli çalıştığı aşıl çağrı kampanyaları yürütülmelidir. Ülkemiz mevzuatına göre siyasi iradenin aşıyı zorunlu tutma yetkisi vardır-yoktur tartışmalarına girmeden aşı yaptırma; yaşam hakkı, vücut dokunulmazlığı ilkelerini gözeten çerçevede erişilebilir, öngörülebilir, kesinlik ölçütleri içeren yasal düzenleme ile çözülmelidir.

(Ayşe Aydın – Çağdaş Kocaeli)

Anket

Enflasyon ve döviz kuru artışından sonra işyerinizde dağıtılan KKD'lerin kalitesi düşürüldü veya sayısı ya da verilme sıklığı azaltıldı mı?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*