Şarbon

.

Şarbon nedir?

Türkçe’de Şarbon’a çoban çıbanı, karakabarcık da denmiştir. Bacillus Anthracis denilen bir bakterinin yol açtığı ve hem hayvan hem de insan sağlığına olumsuz etkileri olan bir hastalıktır. İnsanları da etkilemesine rağmen, Şarbon, asıl olarak bir hayvan hastalığı, asıl olarak da ot yiyen hayvanların hastalığıdır. Şarbon toprakta doğal olarak bulunabilir ve hayvanlar arasında, genellikle Şarbon bulaşmış ot, kök, su ve hayvan yemlerinin yenilmesi ile bulaşır. Şarbonlu hayvanların çıkartıları ve ölmüş Şarbonlu hayvanların leşleri toprağı kirletir ve böylece Şarbon sporları uzun yıllar boyunca hayvanların yayıldığı meralarda yaşamayı sürdürür.

Şarbon’un bu kadar uzun canlı kalabilmesinin nedeni nedir?

Canlı dokulardaki Şarbon bakterisi, uygun koşulları bulduğunda çoğalır ve zehir üretir. Şarbon bakterisi, doğada, oksijen varlığında, spor biçimini alarak çevresinde koruyucu bir kılıf oluşturur. Bu sayede, Şarbon sporları çok sıcak ve soğuk iklimler, kurak durumlar, kimyasallar, radyasyon gibi şeylere maruz kalsa bile yıllarca sessizce canlı kalabilir. Örneğin, İngilizler, 1950’li yılların başında, İskoçya açıklarında bulunan Gruinard adasına Şarbon sporları bulaştırmışlardır. Ada 36 yıl boyunca kullanılamamış ve 8 yıl boyunca yürütülen yoğun bir çalışmayla, 280 ton özel bir dezenfektan ve 2000 ton deniz suyu kullanarak sporlardan arındırılabilmiştir.

Şarbon insana hangi yollarla bulaşır?

Deri Şarbonu olan bir hastayı tedavi eden doktor, hastanın yarasına değince, akciğer Şarbonu değil, yine deri Şarbonu ortaya çıkar, çünkü hastalık bakterinin kendisi ile değil sporlarıyla bulaşır ve bulaşma yoluyla ilgili hastalık yapar. Şarbon sporları insana deri, soluma, ya da yeme yoluyla bulaşır. Ayrıca, Kuzey Avrupa’da, eroin kullananlar arasında enjeksiyon Şarbonu da bildirilmiştir. Deri yoluyla bulaşmada, Şarbon sporları Şarbonlu şeye değen insanın derisindeki bir sıyrık, kesik ya da yaradan vücuda girer ve deri Şarbonu oluşur. Soluma yoluyla bulaşmada, Şarbon sporları Şarbonlu şeyden havaya yayılan sporların solunması yoluyla vücuda girer ve akciğer şarbonu oluşur. Yeme yoluyla bulaşmada, Şarbon sporları Şarbonlu et, et ürünleri ya da diğer gıdaların tüketilmesiyle vücuda girer ve sindirim sistemi Şarbonu oluşur.

Şarbon insandan insana bulaşır mı?

Şarbon bulaşıcı bir hastalık olmasına rağmen, nezle ya da grip gibi, insandan insana bulaşma son derece nadirdir. Bugüne kadar insandan insana bulaşmaların tamamı hasta insanın yarasına değme ile ortaya çıkan deri Şarbonu’dur.

yazının tamamı için lütfen buraya tıklayınız

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.