Raynaud Fenomeni

Raynaud fenomeninde eldeki renk değiştirmenin klasik aşamaları: beyazlaşma, morarma, kızarma. (Görsel: mollysfund.org)
Raynaud fenomeninde eldeki renk değiştirmenin klasik aşamaları: beyazlaşma, morarma, kızarma. (Görsel: mollysfund.org)

.

Raynaud fenomeni nedir?

Tipik olarak soğuk ya da duygusal stres sonrasında ortaya çıkan, genel olarak el parmaklarında, daha az sıklıkta ise kulakta, burunda veya ayak parmaklarında görülen dolaşım bozukluğudur. En önemli belirtisi parmaklardaki beyazlaşma olduğu için “beyaz parmak hastalığı” olarak da bilinir.

Raynaud fenomeninin nedeni nedir?

Üşüdüğümüzde ellerimizin ve ayaklarımızın soğumasının hepimiz farkındayızdır. Vücut, soğuk ortamlarda, genel ısısını korumak için, karmaşık bir mekanizmayla, ellerimize ve ayaklarımıza giden kan akımını azaltır, bu da bu bölgelerin soğumasına neden olur. Raynaud fenomeninde, nedeni tam olarak anlaşılmamış bir mekanizmayla, vücudun soğuğa bu tepkisi çok daha şiddetli olur, bu bölgelere giden kan akımı normalden çok daha fazla azalır. Duygusal stres durumlarında da farklı bir mekanizmayla aynı etki ortaya çıkar.

Raynaud fenomeninin belirtileri nelerdir?

Belirtilerin karakteristik yanı soğuk ya da duygusal stres sonrasında ortaya çıkmasıdır. Belirtiler evde ya da işte, çalışırken, araba yıkarken, balık tutarken, bisikletin ya da otomobilin soğuk direksiyonunu veya gidonunu tutarken, yani soğuk bir ortamda bulunur ya da soğuk bir şeyi tutarken ortaya çıkabilir. Belirtiler genelde soğuğa maruziyet sona erdikten 15-45 dakika sonra kaybolur.

 • Elde genellikle başparmak etkilenmeksizin el parmaklarında olur.
 • Klasik olarak, renk değişikliği beyazlaşma, morarma ve kızarma sırasıyla görülür. Ancak bu sıralama her hastada görülmez. Bazen yalnızca beyazlaşma ve morarma olur.
 • Parmağın tümü etkilenebileceği gibi yalnızca uçları da etkilenebilir.
 • Bazı hastalarda renk değişikliğiyle birlikte uyuşma, karıncalanma, hafif his kaybı ya da iğne batması gibi ağrı olabilir.

.

Raynaud fenomeninin çeşitleri nelerdir?

Raynaud fenomeni bazen altta yatan başka bir hastalık olmadan ortaya çıkar ki, buna “birincil Raynaud fenomeni” ya da “Raynaud hastalığı” denir. Eğer altta yatan başka bir hastalık ya da etken nedeniyle ortaya çıkıyorsa buna da “ikincil Raynaud fenomeni” denir.

Birincil Raynaud fenomeninin (Raynaud hastalığı) özellikleri nelerdir?

Raynaud hastalığında genellikle iki el eşit ölçüde etkilenir ve son yapılan araştırmalarda Raynaud hastalığı denebilmesi için belirtilerin en az iki yıl sürüyor olması tanı için gereklidir. Raynaud hastalığı genellikle migren ağrıları ve istirahatte gelen göğüs ağrıları ile birliktedir. Raynaud hastalığının seyri genelde iyi huyludur, parmaklarda kangren ya da doku kaybına çok ender olarak rastlanılır ve soğukla gelen beyaz parmak atakları tedaviye daha iyi yanıt verir.

İkincil Raynaud fenomeninin nedenleri nelerdir?

İkincil Raynaud fenomenine skleroderma, SLE, romatit artrit, Buerger gibi pek çok hastalık ve kimyasallar, ilaç etkileşimleri, mesleki nedenler gibi pek çok neden yol açabilir. Klinisyenler açısından Raynaud fenomeni bu hastalıkların bir habercisi ve belirtisi olup olmadığı açısından önemlidir ve fenomenin takibinde altta yatan bu hastalıklar özellikle sorgulanıp araştırılır. İkincil Raynaud fenomeninin bir de bizi ilgilendiren, yani meslek hastalıklarıyla ilgili yanı vardır.

Mesleki Raynaud fenomeni nedir?

Mesleki olarak Raynaud fenomeni en çok titreşim kaynaklı olan “el-kol titreşim sendromu” ile ilişkilendirilir. Bu durumda ona “mesleki Raynaud fenomeni” de denir. Titreşimli aletlerle çalışmaların Raynaud fenomeninin görülme sıklığını artırdığı kanıtlanmıştır. Titreşimin Raynaud fenomenine nasıl etkide bulunduğu tam olarak anlaşılamamışsa da parmak damarlarında tıkanma ortaya çıkardığı bilinmektedir.  Ancak, unutulmamalıdır ki, beyaz parmak, yani Raynaud fenomeni, titreşimin yol açtığı el-kol titreşim sendromunun tek belirtisi değildir. Titreşim aynı zamanda el ve koldaki sinirlere, kaslara, kemiklere ve eklemlere de zarar verir.

yazının tamamı için lütfen buraya tıklayınız

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

41 Yorum

 1. Teşekkür ederim bende daha başlangıç ara ara oluyor ben otelde kasap olarak çalışmaktayim oldukca şoklu ürünler var et balik vs bunları elledigimde hemen çıkıyor soguk ortamkardada oluyor.yazı icin guzel bilgi yazana tsk ederim.

  • Ozonlanmış sarı kantorunun bu hastalığın tedavisinde faydası varmı bilgi verebilirmisiniz.

  • Sizin hastalığınız hala devam ediyormu
   Kantaron çözüm oldumu

 2. Merhaba,

  Benim abim de bu hastalık belirteleri var ve parmaklarının çok ağrıdığını söylüyor hastaneye gittik tanısını koyuyorlar fakat ilaç

  yada bir tedavi vermediler henüz bize tavsiye edebileceğiniz bir hastane veya doktor var mıdır.

  İyi Günler,

  Teşekkürler.

  • Merhaba Reyhan Yılmaz.

   Yazımda da ayrıntılı olarak dile getirmeye çalıştığım gibi Raynaud’a neden olan pek çok şey var. Bu yüzden, öncelikle bu nedenin ortaya çıkarılması gerekiyor ki tedavi doğru olarak düzenlenebilsin. Hekim ya da hastane değişikliğinin şu aşamada bir faydası olacağını sanmıyorum. Lütfen yukarıdaki yazımı dikkatlice okuyun, abinize okutun. Çünkü bu, tedavi için acele ve yanlış kararlar almanızı önlemeye yardımcı olacaktır.

   Çok geçmiş olsun.

  • Merhaba reyhan yılmaz arkadaş,size hastane ve doktor tavsiyesi söylerim.istanbul çapa tıp fakültesi kalp damar cerrahisi bölüm doktoru sayın PROF DR .TÜRKAN TANSEL hanımefendi bu konuda çok başarılı olduğunu söyleyebilirim.bana kök hücre yapcakti.ama benim maddi durumum iyi olmadığı için yaptiramadim.mutlaka görüşmeniz tavsiye ederim.SAYGİLARİMLA

 3. Hocam mrb benin ayaklarim terliyo ve buz gibi isinmiyor ellerimde soguha ciktim mor oluyor terliyorda .

  • Merhaba Salih bey. Bu şekilde ve anlattıklarınız üzerinden bir tanı konması mümkün değil. Lütfen bir uzman hekime muayene olunuz. Geçmiş olsun.

 4. Merhaba reyfenomeni hastaliginin askerlik veya polis olmak için engeli var midir ?

  • Merhaba Hasan Bey… Askerlik ayrı ve özgün bir mevzuat ve bu konuda bilgim yok. Polislikle ilgili sağlık yeterliliklerinde özellikle Raynaud fenomeni ile ilgili bir ifade yok. Bunun nedeni ise bu fenomene pek çok hastalığın neden olabilmesidir. Öte yandan, bu gibi yeterlilik kuralları, hastalığın ne olduğundan çok, meslekte çalışmaya hastalığın ne kadar engel olduğuyla ilgilenir. Bu nedenle, Raynaud fenomenine neden olan hastalığın ne olduğu, vücudu ne kadar etkilediği ve tedavi ile ne kadar kontrol altına alınabildiği gibi kritik şeyler bilinmeden bu soruya yanıt verilemez.

 5. merhaba 17 yaşındayken bu rahatsızlık için doktora gittiğimde bu hastalığın tedavisini uygulamak için çok küçük olduğumu söyleyip kontrollü salım tableti vermişti sadece.
  muhasebeciyim ve sağ elimle sürekli mouse kullandığım için elim buz gibi oluyor. ve genellikle bu havalarda her gün mutlaka sararıp sol elimden dirseğime kadar karıncalanma yaşıyorum. Eğer bir tedavisi yoksa bunun altında yatan hastalığın tespit edilmesi önemli galiba. Başka bir kalp damar hastalığı buna sebep olabilir mi?

  • Merhaba Leyla hanım. Gerçekten de bu hastalık doğrudan kendisi olarak belirebildiği gibi, uzun bir listedeki hastalıklardan birinin bir sonucu ya da mesleki nedenlerle ortaya çıkabilir. Öte yandan, belirtileri nedeniyle başka hastalıklarla da, örneğin, sizin gibi ofis işinde çalışanlarda sinir sıkışmasına neden olan bazı hastalıklarla da karışabilir. Kesin tedavisi olsun ya da olmasın yukarıda saydığım ve yazıda biraz daha açık anlattığım bu tanılardan birisi konulmamışsa süreciniz yarım kalmış demektir. Sorularınızdan böyle bir izlenim edindim. Lütfen kesin tanı ve berraklaşmak için hekiminize başvurun. Yeniden geçmiş olsun.

  • Merhaba.Ben 15 yıldır reyno sendromu hastasıyım.36 yaşındayım.Aynı zamanda romatit artirit,FMF,yüksek tansiyon hastasıyım.Bulunduğum şehir çok soğuk.Reyno sendromu hastası olduğum için tayin isteme hakkımız bulunuyormu acaba?Teşekkürler.

   • Merhaba Meral hanım. Öncelikle, geçmiş olsun. Tayin isteme hakkında söz ettiğinize göre devlet memuru olarak çalışıyorsunuz sanıyorum. Evet, isteyebilirsiniz. “Memurun sağlık mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için; kendisi, eşi, annesi, babası, bakmakla yükümlü olduğu çocukları ve yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşinin hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi gerekir.” Bu alıntıyı yaptığım yönetmelikte tüm ayrıntıları bulabilirsiniz: https://www.meslekhastaligi.net/devlet-memurlarinin-yer-degistirme-suretiyle-atanmalarina-iliskin-yonetmelik/

 6. Hocam benim ellerim hiç düzelmiyor dışarı çıktığım andan itibaren kızarıyor ve migren var bunun tedavisini gördüm 2 yıl kadar migren ilaçlarının da etkisi olabileceğini duymuştum doktorum kan sulandırıcı kullandırdı bana bir süre ama şuan da kullanmıyorum en azından bu kızarıklıgı nasıl en aza indirebilirim yaz aylarında bile görüntüsü beni rahatsız ediyor yardımcı olabilirseniz tsk ederim iyi aksamlar

  • Merhaba. Bu yazımı ve yorumlara yapılan yanıtları okuduğunuzda göreceğiniz gibi, Raynaud fenomeni ya da damarları ilgilendiren bu tür hastalıkların oldukça karmaşık ve hâlâ gizemli bir yapısı vardır. Bu yüzden, hastalığın görünüşü ne kadar can sıkıcı olsa bile tedavinizi kararlı bir biçimde bir uzman hekimle sürdürmeniz ve damar yapınızı strese sokarak durumunuzu kötüleştirecek tıp dışı önerilerden uzak durmanız sizin yararınıza olacaktır. Geçmiş olsun.

 7. Hocam yaşım 19. 4 aydır tüberküloz hastasıyım. ağır sanayide çalışıyorum yanlız 3 4 aydır raporluyum hastaklıktan dolayı
  ağır sanayide çalışamaz raporu alabilirmiyim.

 8. Merhaba 3 veya 4 yıl önce olmaua başladı özellikle kışın evde bile el ve ayak parmak uçlarım beyaz oluyor üşüme seviyeme bağlı olarak mor ya da mavi oluyor ellerimi hissetmiyorm ısınırkende acı veriyor bu hastalığın olduğunu düşünüyorum hangi bölüme gitmem gerek ve yazım gidersemde tanı yapılabilir mi

  • Merhaba.

   Genellikle Raynaud fenomeni kalp ve damar cerrahisi bölümü tarafından izlenip tedavi edilmektedir; ilk olarak oraya başvurmanızı öneririm. Değilse ya da gerekli görülürse uygun bölümlere yönlendirilirsiniz Tanı için ise kışı beklemenize gerek yok; şüphelenildiği durumda uygun soğuk testleri yapılmakta.

   Geçmiş olsun.

 9. Benim eşimde de aynı hastalık var bir çok özel doktora gitmemize rağmen bir düzelme olmadı yalnız benim kafama takılan bir soru var benim eşimin ayakları sola maruz kaldığı zaman yanıyor siz yazdığınızda yazmışsınız sıcak tutmalıyız diye peki ayakları yandı zaman sıcağa tutulması doğru mudur
  Yanma ile birlikte ayaklarında kırmızıdan mora doğru bir renk değişime uğuruyor Şimdiden çok teşekkür ediyorum yanıtlarsanız çok sevinicem

 10. mrb ben cok terledigim icin doktora gitim bana reynodont hastasisin dedi ilac verdi ve soguktan koru kendini dedi ilaci ictim bir etkisi olmadi cok terliyorum

 11. Hocam komandoyum. Komando adam Hakkari-Şırnak demeden -20,-30 kadar sıcaklıkta görev yapmak zorunda. Heyet raporunda reyno hastalığımı söylemedim. Şimdi ne yapmalıyım? İşimi seviyorum kaybetmek istemiyorum. Sırf uzman çavuş olmak için bu hastalığımı gizledim. İşimi kaybedebilir miyim?

 12. hocam meraba banada bu teşhisi romatoloji doktoru koydu yalnız korkum şu kangrene cevirir elim falan kesilir diye korkuyorum böyle bir ihtimal var mı

  • Merhaba hasan bey kardeşim,geçmiş olsun,doktor değilim ama bende de reynoud var 15 yıldır mücadele ediyorum geçmiyor fakat birtakım önlemlerle hafif atlatıyorum. Belirtmemişsiniz Sizde parmak uçlarında yaralar oluşuyor mu eğer oluşuyorsa dikkat edin risk altındasınız bu yaralar şeker hastalığında olduğu gibi çok geç iyileşir ve hayatı çok olumsuz etkiler antibiyotik kremler iyi gelir, tavsiyem kendinizi iyi tanıyın ve kendi doktorunuz olun sizi olumsuz etkileyen ne varsa imkanınız varsa hepsinden uzaklaşın, moral çok önemli. Tıp çok gelişti deniliyor ama ben hiçbir hastanın iyileştiğini görmedim,şeker,tansiyon, romatizma, reyno Vs,Vs yakınlarım hala hasta ömür boyu ilaç kullanmalılar, bu tıbbın neresi gelişti ben bilmiyorum. Sözlerim kırıcıysa doktor beyden çok özür dilerim, maksadım kimseyi incitmek değil.15 yıldır hastalığıma çok uğraştım kesin tedavi bulamadım hastanelerden bıktım,şimdi de korona virüsü var aile hekimliğine bile gidemiyorum korkudan. Önerim;Biberiye , karabaş çayları yani kısaca bitkiler ilaçlardan daha iyi bence araştırıp deneyin. Rabbim yardımcınız olsun şifa versin inşallah.

  • Ne kadar az içilirse o kadar az kötüdür. Ama sakıncasız olması mümkün değil. Raynaud fenomeni gibi hastalıklarda içilen sayı az da olsa çok önemli sigara içimi. Geçmiş olsun.

   • Ben 12senedir çekiyorum reyno hastalıgını beş sene önce ameliyat oldum yüzde elli rahatladım bilginiz olsun

 13. Merhaba hocam benim Raynaud Fenomeni hastalığım var soğuk iklimde görev yapıyorum ılıman iklime sağlık özrü tayini istemek için sağlık kurulu raporu icin başvuru yapsam olumlu bir sonuç çıkar mı

 14. hocam merhabalar bir sene once raynaud tanısı konuldu. ben size ilginç olan bir şeyi sormak istiyorum benim ellerim yazın yanıyor telefonla iki dk oynuyorum direk yanıyor bir kaç kerede acıdan ellerimi kullanamadım saatlerce pek cok makale araştırdım okudum bu anlattığım durum hiç bir raynaud hastasında görülmemiş bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

 15. Hocam esim askeri personel benimde rayno fenomeni hastaligim var ve burada o hastalikla ilgili bolum yok hastane yok bulunugumuz yer magduriyet bolgesi merkeze uzak ber bunun icin heyet raporu alabilirmiyiz bilgilendirebilirmisiniz tesekkurler.

 16. DEGERLI HOCAM , 2000 LI YILLARDA ASIRI SOĞUK BIR SEHIRDE UNIVERSITE OKUDUM , SOGUKTAN OLSA GEREK SOL AYAGIMIN SOL IKINCINOARMAGINDA RENK DEGISIKLIGI OLDU , YINE ANIMSASIGIM O YILLARDAN HIC BIR SIKAYETIM OLMAMISTI , PARMAGIM KESKIN HATLARLA , SANKI BIR KALEMLE CIZILMISCESINE ACIK PEMBE RENGINE DÖNDÜ, ÇOK SOĞUK HAVALARDA MORARMAKLA BERABER , YILLAR SONRA BILE HIC BIR SIKAYETIM OLMADI , GENEL OLARAK ÇOK USUYEN BIR YAPIM OLDUĞU IÇIN, ŞU AN SICAK BIR MEMLETTE YAŞIYORUM, YORUMUNUZU MERAKLA BEKLIYORUM , SIMDIDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDER , BÜTÜN ARKADASLARIMA GECMIS OLSUN DILERIN

 17. Merhaba,
  Ben de bu hastalıktan muzdaribim. Göğüs ağrısı yaptığını ilk defa duydum . Bazen görüş ağrısı yaşayabiliyor. Altta yatan hastalık var mi diye bakıldı. Zayıf pozitif çıktı. Sizce bu ne demek ?

 18. Merhaba Müslüm Bey yazınız için teşekkür ederim. Benim el ve ayak parmaklarımda maalesef bu sendrom mevcut. Soğuk ortamda hemen ortaya çıkıyor ve şiddetli acıyor. Hissizlik ve batma da oluyor. Sıcak ortama geçtiğimde ise normalden fazla kırmızılaşıyor. Normalleşmesi ortalama bir saati buluyor. Herhangi bi tedavi uygulanmadı. Ne yapabilirim kışın yaşam standardını aşırı düşürüyor. Artık kış gelince korkar oldum.

  • Öncelikle bir kalp-damar cerrahisi uzmanına başvurmanızı öneriyorum. Hastalığın nedenini (tipini) anlamak ve olası tedavi yöntemleri için bu şart. Geçmiş olsun.

 19. Selamlar Denizli’den Mehmet reynaud hastalığım olduğunu söylüyorlar ama bilmiyorum emin değilim ellerim ayaklarım kulak meme uçlarım soğukta şişiyor kızarıyor kaşınıyor ağrıyor renk değişme var moral mobil normale döndüğümde Havalar iyi len iyileştiğinde normale dönüyoruz dediğiniz gibi Çay çok içiyorum Sigarada Çok kullanıyorum hastaneye çok gittim gezmediğim doktorda kalmadı soğuktan koyacaksın sıcak tutacaksın eldiven diyeceksin diyorlar ben pazarcıyım Kışın soğukta çalışmak zorundayım işi mi yapmak zorundayım Malum hayat şartları bana bir yol gösterir misiniz Cevap için şimdiden teşekkür ederim

  • Ne yazık ki Raynaud hastalığında soğuk temasını kesmek ya da azaltmak çok önemli. Başka bir iş yapmanız mümkün değilse, işinize uygun soğuktan korunma yöntemleri bulmak zorundasınız ne yazık ki. Bunun yanında, sigara Raynaud hastalığını çok olumsuz etkiliyor; bırakmanızı şiddetle öneririm. Geçmiş olsun.

 20. Merhaba hocam benimde sanırım RAYNAUD FENOMENİ var ellerim ısı ölçer gibi havadaki ortamdaki ısıyı hemen alıyor ortam sıcak ise hemen sıcak oluyor soguk ise sıcak özellikle kış aylarında ellerim buz gibi oluyor soguk su ile yıkayınca önce beyaz sonra kırmızı sonra da morarma oluyor eldiven taksam bile soğuktan korunmak mümkün olmuyor ve ellerimin görüntüsü çok kötü oluyor bunun için bir tedavi veya yapabileceğimiz birsey var mı şimdiden çok teşekkür ederim

Yorumlara kapatıldı.