Polonya’nın 2020 meslek hastalıkları verilerinden çıkarılan dersler

Polonya’da 2020 yılında Meslek Hastalıkları Kayıt Merkezi’ne bildirilen ve yargı sistemince tanımlanan meslek hastalığı vakaları incelendi.

Polonya‘daki 2020 yılına ait meslek hastalıkları iki bilim insanı (Beata Świątkowska, Wojciech Hanke) tarafından araştırıldı.

Araştırma için, 2020 yılında Meslek Hastalıkları Kayıt Merkezi‘ne bildirilen ve Polonya yargı sistemince tanımlanan meslek hastalığı vakaları incelendi.

2020’de Polonya’da 1.850 meslek hastalığı vakası teşhis edildi. Bu 100.000 çalışan başına 11,5 meslek hastalığı demekti.

Görülme sıklığı en fazla olan meslek hastalıkları enfeksiyon ve paraziter hastalıklar, pnömokonyozlar, ses organının kronik hastalıkları, periferik sinir sistemi hastalıkları, hareket sistemi hastalıkları ve işitme kaybıydı.

Bildirimlerin %90’ı 45 yaş üstü kişilerle ilgiliydi.

Tespit edilen meslek hastalıklarının çoğu tehlikeli bir etkene maruz kalarak en az 10 yıl çalıştıktan sonra ortaya çıktı ve hastaların %73,9’unun iş maruziyeti 20 yıldan fazlaydı.

Araştırmacılar son olarak şunları ifade etti:

Ülkemizde meslek hastalıkları alanındaki epidemiyolojik durum, taş kömürü madencilerinde pnömokonyozun yüksek düzeyde devam etmesi gibi rahatsız edici bir olguya işaret etmektedir. 2020 yılında, bir meslek hastalığı olarak Kovid-19 vaka istatistiklerine pandeminin etkilerinin yansıması azdır. Ama önümüzdeki yıllarda bu vakaların sayısının keskin bir şekilde artması bekleniyor.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.