Polis memuruna tükürmek ve Kovid-19

Kovid-19 virüsünün bulaşması için tükürük ne kadar ciddi bir tehlike kaynağıdır ve görev başındaki polise tükürmek ne kadar yaygındır?

Yapılan bazı araştırmalar tükürük salgısında Kovid-19 virüslerini göstermiş ve tükürüğün Kovid-19 hastalığı için bir bulaştırma kaynağı olabileceğini göz ardı etmemeyi önermiştir.

Tükürükteki virüs varlığının kaynağı olarak iki şey düşünülmektedir. Birincisi, Kovid-19 tükürük bezlerini hasta etmiştir. İkincisi, genzimizden aşağıya inen ya da akciğerlerden yukarı çıkan ve virüs damlacığı içeren salgılar tükürüğe bulaşmıştır.

Tükürme bir kişiye yöneldiğinde, tehlike yalnızca tükürüğün içindeki virüsler değildir. Tükürüğü fırlatmak için verilen güçlü nefes, hasta kişinin virüs içeren solunum damlacıklarını daha etkin bir şekilde karşıdaki kişiye ulaştırmaktadır.

Polis memurları görevleri sırasında tükürüğe maruz kalmaktadır. Bu maruziyetin ne sıklıkta olduğu, tükürük ile Kovid-19 bulaşma riskinin yaygınlığını da belirleyecektir.

Türkiye’de buna yönelik bir araştırma olup olmadığını bilmiyorum ama, ABD’den 4 bilim insanı (Jared Strote, Joey Warner, Robert M. Scales, Matthew J. Hickman) polis memurlarına tükürmenin sıklığını araştırdı.

Araştırma için veriler ABD’deki sekiz farklı eyalette meydana gelen 10.000’den fazla güç kullanımından derlendi.

Araştırma sonucunda her 100 güç kullanımı olayından 4’ünde tükürme meydana geldiği görüldü. Kadın ve gençlerin, uyuşturucu ve/veya alkol kullananların polis memurlarına tükürme olasılığı daha yüksekti.

Görülüyor ki, polis memurlarına tükürmek küçümsenemeyecek derecede yaygın bir saldırı biçimi ve Kovid-19 salgını sırasında polisler için önemli bir bulaşma kaynağıdır. Korunmak için iş güvenliği önlemlerini almak ve polisleri aşılamak kritiktir.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*