Pilot: depresyon, uykusuzluk, taciz ve intihar

Pilotlar arasında yapılan bir ankette her yüz pilottan 13’ünde depresyon olduğu, 4’ünün ise son iki hafta içinde intiharı düşündüğü ortaya çıktı.

2015 yılının Mart ayında Germanwings şirketine bağlı bir uçak, yardımcı pilotun uçağı dağa yönlendirmesi ile, Fransız Alpleri’ne çarpmış ve içindeki 150 yolcu hayatını kaybetmişti.

Konuyla ilgili yapılan soruşturmada yardımcı pilotun depresyon hastalığı öyküsü olduğu ve uçak şirketinin bundan haberi olmadığı ortaya çıkmıştı.

Dünya genelinde yaklaşık 350 milyon insanı etkileyen depresyon, tedavi edilmediği durumlarda çalışanların işle ilgili görevlerini yerine getirmesini engelleyebilir.

ABD’deki Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu’ndan araştırmacılar internet üzerinden bir anket çalışması düzenlediler ve pilotlara depresyon ve diğer sağlık sorunları ile ilgili sorular yönelttiler.

Ankete Nisan-Aralık 2015 tarihleri arasında, sendikalardan, havayolu şirketlerinden, havacılık güvenliği kuruluşlarından ve çeşitli pilot gruplarından 1837 pilot, isim vermeden katıldı.

Anket şu sonuçları açığa çıkardı.

Her 100 pilottan 13’ünün ifade ettiği şikayetler depresyon tanısı koymaya yeterliydi.

Anketi dolduran pilotların her 100 tanesinden 4’ü son iki hafta içinde intihar etmeyi düşündüğünü ifade etmişti.

Uykuya geçmek için ilaç aldığını ve cinsel ya da sözel taciz gördüğünü bildiren pilotların ruhsal bunalımda olma ihtimalleri çok yüksekti.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*