Pil üretimi işçilerinin kanında kurşun yüksek çıktı

ABD, Pensilvanya’da yüksek kan kurşun düzeyine (YKKD) sahip kişilerin sektörlere göre dağılımı bir araştırmaya konu oldu.

Araştırma 6 bilim insanı (Rebecca J Tsai, John W Lu, Scott Bir Henn, Stephanie H Hassanali, Laurel Harduar-Morano, Anıl Nair) tarafından yürütüldü.

Araştırma için ABD, Pensilvanya‘daki yetişkinlerin (16 yaş üstü) 2007-2018 yılları arasındaki kan kurşun düzeyi verileri kullanıldı. Bu kişiler içinde yüksek kan kurşun düzeyine sahip olanların (25 µg/dL ve daha yüksek olanlar) hangi sektörlerde çalıştıkları belirlendi.

Yüksek kan kurşun düzeyi (YKKD) bulunan 19.904 kişinin %92’sinin, yani yüksek kan kurşun düzeyine sahip her 10 kişiden 9’unun nedeni mesleki kurşun maruziyeti çıktı. Yani zararlı düzeydeki kurşun bu kişilerin vücuduna yaptığı işler nedeniyle giriyordu.

Ortaya çıkan bir diğer önemli bilgi ise şuydu: YKKD olan her 10 kişiden 8’i (%83) pil üretim sektöründe çalışmaktaydı. Bir pil üretim işçisinin kanında yüksek kurşun bulunma ihtimali Pensilvanyadaki herhangi bir kişiye göre 543 kat fazlaydı.

Araştırmacılar Pensilvanya’da, pil üretiminde çalışan kişilerin YKKD olmasının 2007’den 2018’e %71 oranında düştüğünü ancak kurşuna maruz kalmanın pil imalatçıları arasında büyük bir endişe kaynağı olmaya devam ettiğini ifade ettiler.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

1 Yorum

  1. İzmir Torbalı ilçesinde Heper Metal Döküm Sanayide Kurşun Zehirlenmesinden Sakat Kalan Suat Akbal gündeme gelmezken Pensilvanya gündem oluyor ve bizim ülkemizde Meslek Hastalığı Sonucu sakat kalan, ölen kişiler unutulup gidiyor,ne bir çözüm nede tedbir alınıyor.Çünkü dünyada İnsana değer vermeyen bir tek bizim ülkemiz var…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*