Pestisit uygulayan belediye çalışanları güvende mi?

Alanında ilk kez yapılan bir araştırmayla belediyelerde pestisit uygulayan ve bu uygulamadan sorumlu kişilerin bilgi düzeyleri incelendi. Çalışan ve halk sağlığı için çok tehlikeli bir ürün olan pestisitler hakkındaki bilgi, eğitim ve koruyucu donanım yetersizliği dikkat çekti.

Pestisit denilen maddeler insanlara, hayvanlara ya da bitkilere zarar veren canlılarla mücadelede kullanılan kimyasal zehirlerdir. Tarım alanında çok yaygın olarak kullanılır. Tarım dışı olarak ise çöplükler ve çöp konteynerlerinde; park, bahçe, piknik ve mesire alanlarında; okullar, işyerleri ve konutlarda; sokaklar ve durgun su alanlarında kullanılmaktadır. En sık kullanım amacı ise sivrisinekler, haşere ve böcekler, keneler, kemiriciler ve zararlı bitkilerdir.

Çok zehirli kimyasallar olan pestisitlerin uygulaması hem halk sağlığını, hem de çalışan sağlığını ciddi olarak ilgilendirmektedir. Bu yüzden, pestisit uygulamasının bilinçli olarak yapılması çok önemlidir.

Alanında ilk kez yapılan bir araştırmayla belediyelerde pestisit uygulayan ve bu uygulamadan sorumlu kişilerin bilgi düzeyleri incelendi.

Araştırma Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı’ndan Hüseyin İlter ve Derya Çamur ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndan Murat Topbaş tarafından yapıldı.

2018’de sonuçları yayınlanan araştırmanın verileri 2015 yılının Haziran ve Temmuz aylarında yapılan anketlerle toplandı.

Araştırmada ülkemizdeki 481 belediyenin tamamından en yetkili bir kişiye ulaşılması planlandı. 77 ilde, pestisit uygulaması yapan 431 belediyede, 431 kişi kadar çok yüksek bir sayıya ulaşıldı.

Ulaşılan kişilerin üçte biri karar verici konumdaydı.

Araştırmada öne çıkan bulgular şöyle:

  • Belediyelerde pestisit uygulamasını asıl olarak belediye çalışanları yapıyor. Pestisit uygulayan her 10 kişiden 8’i belediye çalışanı, 2’si ise özel firma çalışanı.
  • Pestisit uygulamasını belediye çalışanlarının yaptığı her 10 yerin 6’sında, zorunlu olmasına rağmen, sorumlu müdür yok.
  • Pestisit uygulamasında yetkili her 10 belediye çalışanının 4’ünün asıl görevi pestisitle ilgili değil.
  • Pestisit uygulamasında yetkili olan her 10 belediye çalışanından 6’sı, zorunlu olmasına rağmen, pestisitlerle ilgili bir eğitim almamış. Öyle ki, çalışanların önemli bir kısmı kaç yılda bir sağlık kontrolünden geçmesi gerektiğini, kullanılan pestisitlerin Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı olmak zorunda olduğunu, uygulama sırasında sigara içmemesi gerektiğini, işyerindeki zehirleri eve taşımamak için günlük giysilerle pestisit uygulaması yapmaması gerektiğini, pestisit bulaşmış giysilerin yıkanmadan yeniden giyilmemesi ve bu yıkama işleminin evde yapılmaması gerektiğini bilmiyor.
  • Pestisit uygulayan herkese kişisel koruyucu donanım olarak gaz maskesi, toz maskesi, eldiven, koruyucu elbise, baret, çizme ve koruyucu gözlük verilmesi zorunludur. Buna rağmen, her 10 kişiden 8’ine bez maske; 7’sine lastik eldiven; 6’sına lastik çizme, tulum, gözlük ve şapka; 4’üne gaz maskesi; 2’sine önlük ve deri eldiven; 1’ine ise deri çizme ve baret verilmiştir.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*