Periyodik Kontrollerde Akreditasyon Zorunluluğu Hakkında Önemli Duyuru

İSGGM hangi iş ekipmanlarının akreditasyon zorunluğu bulunduğu ve zorunluluk tarihine kadar kontrolleri kimlerin yapacağını açıkladı.

İSGGM duyurusu şöyle:

18 Şubat 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında;

  • Kule krenler,
  • LPG tank ve tesisatları (yer altı ve yer üstü),
  • Yürüyen merdivenler,
  • Asılı erişim donanımları

ekipmanları için akreditasyon zorunluluğu, Yönetmelik’te de belirtildiği üzere 31/12/2023 tarihinde yürürlüğe girecektir. Bu tarihe kadar ilgili ekipmanların periyodik kontrollerini, İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapmaya Yetkili Kişilerin Kayıt ve Eğitimlerine İlişkin Tebliğ’in 6 ncı maddesindeki hükümlere uygun olarak EKİPNET kalıcı kayıt numaralı kişiler yapmaya devam edecektir.

Yönetmelik kapsamında yer alan diğer ekipmanlar için herhangi bir akreditasyon zorunluluğuna dair bir düzenleme bulunmamaktadır. Söz konusu ekipmanların periyodik kontrolleri İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapmaya Yetkili Kişilerin Kayıt ve Eğitimlerine İlişkin Tebliğ’in 6 ncı maddesindeki hükümlere uygun olarak EKİPNET kalıcı kayıt numaralı kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*