OSGB dosyası

Bir kavram ve kurum olarak ortaya çıktıkları günden beri, OSGB‘ler, yani ortak sağlık ve güvenlik birimi şirketleri, iş sağlığı ve güvenliği alanının en tartışmalı konusu oldular.

İşyeri hekimleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hemşireleri, meslek odaları, dernekler, müşteriler, üniversiteler, sendikalar, iş kazası ya da meslek hastalığı mağdurları, siyasal partiler OSGB’leri konuştu, tartıştı, tezler yazdı, soru önergeleri verdi.

Ama, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nu milad olarak alırsak, 2012’den bugüne, yalnızca yedi buçuk yıl içinde, OSGB’ler iş sağlığı hizmetinin egemen biçimi oldular.

Peki, bu egemenliği, OSGB fikrinin kesin bir zaferi olarak mı görmek gerekiyor?

Bu soruyu herkes kendince yanıtlayabilir, ama ben başarılı OSGB’lerin bu soruya verecekleri yanıtları daha ilginç buldum. Bu yüzden de bu söyleşi dizisini tasarladım.

Amacım, ülke düzeyinde hizmet veren ve bir başarı öyküsü yazmış OSGB’lerin kurucuları ya da yöneticileriyle bir söyleşi yapmak ve onlara yapısal sorular sormaktı. Doğal olarak, sorular yapısal olduğu ölçüde, can sıkıcı olacaktı.

Yaklaşık yirmi tane OSGB’yi gözüme kestirdim ve projeyle ilgili mesajı e-postalarına bir kaç kez gönderdim.

Yaklaşık yarısı hiç dönüş yapmadı. E-postalarım ellerine mi ulaşmadı, bilmiyorum.

Yaklaşık sekiz tane OSGB konuyla ilgilendi. Katılacağını bildirdi. Soruları gönderdim. Ama dört tanesi, sonradan, kişisel ve makul mazeretler ile katılamayacağını ifade rica etti.

Soruları yanıtlayan OSGB’lerin sayısı dörde düşmüştü ama, işin sevindirici yanı, bu dört OSGB olmasaydı bu söyleşi dizisi yapılmasa da olurdu.

Soruları okuduğunuzda siz de göreceksiniz ki, yalnızca bu sorulara yanıt verme cesaretini göstermeleri bile saygıyı hak ediyor. Bu yüzden, kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum.

Ve OSGB dosyasını, hiçbir yorum yapmadan ilginize sunuyorum.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*