Orf Hastalığı

.

Orf kimler için meslek hastalığıdır?

Orf hastalığı ilk defa 1890 yılında tanımlanmıştır ve koyun  ya da keçi yetiştiricileri, veterinerler, kasaplar, çobanlar, çiftçiler, et endüstrisi çalışanları, mezbaha çalışanları, koyun ya da keçi yünü kırpanlar ve kurban kesicilerde meslek hastalığıdır.

Orf hastalığı nedir?

Orf, Parapox isimli virüsün koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvanlarda, özellikle de kuzu ve oğlaklarda, genellikle derinin kılsız bölgelerinde (dudak, ağız, burun, meme ve ayaklarında) yaralar yapan bir hastalıktır. Hayvanlardaki hastalık genelde ortalama bir ayda iyileşir. Ancak salgınlar yapabilir ve hayvanların kaybına yol açabilir. Hayvanlarda ilkbahar ve yaz aylarında sık görülür. Genç hayvanlarda daha ölümcül seyredebilmektedir.

Orf hastalığı insana nasıl bulaşır?

Virüsü taşıyan koyun veya keçi gibi küçükbaş hayvanlara, onların et ya da yün gibi ürünlerine ya da hayvana temas etmiş bıçak gibi malzemelere  bütünlüğü bozulmuş deri (sıyrık, kesik, ısırılma, vb) yoluyla insana bulaşır. Bazı hayvanların yaraları olmasa da taşıyıcı olabileceği, virüsün ahırlarda, çitlerde, bıçakların yüzeyinde aylarca canlı kalabileceği bildirilmiştir. Hastalık ülkemizin de içinde bulunduğu Müslüman ülkelerde kurban bayramları sonrasında salgınlar yapar.

Orf hastalığı insandan insana bulaşır mı?

Bulaşmaz.

Orf hastalığı hasta hayvanın etini yemekle bulaşır mı?

Bulaşmaz.

Orf hastalığı bulaştıktan ne kadar sonra ortaya çıkar?

Virüs insana bulaştıktan yaklaşık 3 gün, en geç 2 hafta sonra Orf hastalığı ortaya çıkar.

Orf hastalığı insanda hangi belirtilerle ortaya çıkar?

Hastalık genellikle parmakta ya da elde ortaya çıkan tek bir yara şeklindedir. Ama bazen birden fazla yara olabilir ya da nadiren yüz, burun, dudak gibi bölgelerde görülebilir. Yaralar görünüşleri de farklı altı farklı evreden geçer ve içinde bulundukları evreye göre şekli şiş, ortası çukur, kızarık, beyaz, kaşıntılı, ağrılı, kabuklu vb. olabilir.

Orf hastalığının tanısı nasıl konur?

Elinde yarası olan ve yakın zamanda koyun, keçi gibi küçükbaş hayvanlarla temas öyküsü olan hastalarda Orf hastalığı akla gelmelidir. Bununla birlikte Orf hastalığında ortaya çıkan yaralar tedavi gerektiren daha ciddi hastalıklarla karışabilir. Kesin tanı laboratuvar testleriyle konulur.

Orf hastalığı nasıl tedavi edilir?

Orf hastalığı genellikle tedavi gerektirmeden, 1-2 ayda, kendiliğinden, iz bırakmadan iyileşir. Hastanın şikâyetlerini azaltacak ve yara bakımını sağlayacak tedaviler ve önlemler (kuru ve kapalı tutulması gibi) genellikle yeterlidir. Hastalığı geçirmekle koruyucu bağışıklık oluşmaz, yani insanlar tekrar tekrar virüsü kapıp hasta olabilir.

Orf hastalığından nasıl korunulur?

Hayvanların aşılanması, hastalık kaynağı olabilecek hayvanların tanınması ve sürüden ayrılması hastalığın yayılmasını önleyecektir. Virüs olabilecek hayvan, ürün ya da malzemelerle temas etme olasılığı olanlar geçirgen (gözenekli) olmayan kauçuk ya da lateks eldiven (örneğin, cerrahi eldiven) giymeli ve temas sonrası ellerini su ve sabun ile iyice yıkamalıdır.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorum

  1. Merhabalar ;
    öğrenciyken bir arkadaşımda çıktı ,
    ailesi kelleci dediğimiz koyun ve kuzu kellesini akşamdan sabaha kadar krom kazanlarda kaynatan ve sabahları erkenden satışa hazırlayan bir dükkana sahip.
    parmağının üzerinde siğile benzeyen ama yumuşak ve içinde sıvı veya cerahat yoktu.enfeksiyon asasitanı abiye danıştık oda bizi mehmet hocaya gösterdi. dr mehmet doğanay hoca gördü ve hemen hayvancılık varmı diye sordu. orf dedi ,

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*