Orası pastane değil, seramik fabrikası!

Silikozisli ve tüberkülozlu akciğer.
Silikozisli ve tüberkülozlu akciğer.

Bilecik’in Bozüyük ilçesinde çalıştıkları bir seramik fabrikasında silikozis hastalığına yakalanarak davacı olan fabrika çalışanlarının açtığı ceza davasının ilk duruşması Bozüyük 1.’inci Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

Duruşmaya, davacı fabrika çalışanları ile kendilerine destek veren arkadaşları ve aileleri de katıldı. Duruşmada şikâyetleri kabul edilen 11 fabrika çalışanının ifadeleri alındı. Çalışanların ifadelerinin alınmasının ardından fabrika avukatının savunması sırasında ‘orası pastane değil seramik fabrikası, tabii ki toz olacak’ sözleri çalışanlar ve mağdur avukatı Gülseren Tekeş tarafından tepkiyle karşılandı. Mahkeme heyeti duruşması 19 Temmuz 2016 Salı gününe erteledi.

Duruşma sonrasında adliye çıkışında bir açıklama yapan fabrika çalışanlarının avukatı Gülseren Tekeş, bugün kendileri için önemli ve özel bir gün olduğunu, ilk duruşmalarını gerçekleştirdiklerini, ilerleyen günlerde tüm sorumluların cezalandırıldıklarına da şahit olacaklarını söyledi. Avukat Tekeş açıklamasında, “Bozüyük’te bulunan bir seramik fabrikası tarafından gerekli tedbirlerin alınmaması sonucunda müvekkilim ve daha birçok işçi silikozis meslek hastalığına yakalanmıştır. Silikozis meslek hastalığı önlenebilir, ancak tedavisi olmayan bir hastalıktır. İşveren tarafından gerekli tedbirler alınsaydı bugün bu işçi arkadaşlarımız silikozis meslek hastalığına yakalanmayacaktı. İşverenin kasta varan ihmalleri sonucu müvekkillerim meslek hastalığına yakalanmışlardır. Biz bu nedenle tazminat davalarımızı açmış bulunmaktayız. Yargılama devam etmektedir. İşin bir de ceza boyutu vardır. Bugün bizim için çok önemli ve özel bir gün. Fabrika ve ilgili sorumlular hakkında ceza davası açılmış olup bugün ilk duruşmamızı gerçekleştirdik. Buradaki bu davamızın sonucu Türkiye’nin değişik yerlerinden merakla bekleniyor. Burada ki birlik ve beraberlik sayesinde kamuoyu ve tüm Türkiye bu hastalığı öğrendi. Beni arayanlar ve birçok mahkemedeki hakim Bozüyük’te ki bu davayı soruyor. Hangi aşamada olduğunu ve ne yol kat ettiğimizi merak ediyorlar. Bu da gösteriyor ki Türkiye’nin gözü kulağı Bozüyük’teki silikozis hastalarında. Siz gerçekten tüm Türkiye’de ki silikozis hastaları için umut vadettiniz. Bu birlik ve beraberliğinizi bozmayın. Bu birlik ve beraberlik sayesinde Türkiye’deki silikozis hastalarının sesini yalnız Türkiye’ye değil tüm dünyaya duyuracağız. İnşallah hep birlikte de ilerleyen günlerde tüm sorumluların cezalandırıldığına da şahit olacağız. İnsanca yaşamak ve çalışmak tüm işçilerin en doğal hakkıdır” dedi.

Bu arada, diğer çalışanların daha önce ceza davası için yaptıkları başvuruların zaman aşımı nedeniyle kabul edilmediği belirtilmişti. Ancak Avukat Gülseren Tekeş’in yaptığı itirazın kabul edildiği ve diğer çalışanların da başvurularının kabul edildiği bugünkü mahkeme öncesinde ortaya çıktı. Bunu öğrenen çalışanlar büyük sevinç yaşadılar.

(İHA – 23.04.2016)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.