Öğretmenlerde ses bozukluğunu arttıran etkenler

Öğretmenlerdeki ses bozukluğu sorunu hakkında 2000-2018 arasında yayınlanmış bilimsel araştırmalar gözden geçirildi. Bazı etkenler riski özellikle artırıyor.

Öğretmenler, şarkıcılar, tiyatrocular, çağrı merkezi çalışanları gibi meslekler için ses ve sesi üreten organların sağlığı önemlidir.

Bir çok öğretmen boğaz ağrısı, ses yorgunluğu, ses kısıklığı gibi rahatsızlıklardan şikayetçidir. Hatta bazılarının ses tellerinde nodül sorunları da vardır.

Kore‘deki, Honam Üniversitesi‘nden Haewon Byeon, öğretmenlerin ses bozukluğu sorunlarına neden olan etkenleri daha iyi anlamak istedi. Bunun için de bu konuyla ilgili olarak 2000-2018 yılları arasında yayınlanmış bilimsel çalışmaları gözden geçirdi.

Haewon Byeon, bu gözden geçirme sonucunda, bazı etkenlerin, öğretmenlerin ses bozukluğu sorunları üzerinde daha fazla etkili olduğunu buldu. Byeon’un bulduğu sonuçlar şöyleydi:

  • Kadın öğretmenlerin ses bozukluğuna yakalanma olasalığı, erkek öğretmenlerden 1,6 kat daha fazlaydı.
  • Evli öğretmenlerin ses bozukluğuna yakalanma olasılığı, bekar öğretmenlerden 1,4 kat daha fazlaydı.
  • Solunum sistemi alerjisi olan öğretmenlerin ses bozukluğuna yakalanma olasılığı, olmayan öğretmenlerden 1,6 kat daha fazlaydı.
  • Her gün kafein (örneğin kahve) tüketen öğretmelerin ses bozukluğuna yakalanma olasılığı, kahve tüketmeyen ya da seyrek tüketen öğretmenlerden 1,6 kat daha fazlaydı.
  • Sıklıkla haykıran ya da bağıran öğretmenlerin ses bozukluğuna yakalanma olasılığı, nadiren haykıran ya da bağıran öğretmenlerden 2,1 kat daha fazlaydı.
  • Haftada 20 saat veya daha fazla ders veren öğretmenlerin ses bozukluğuna yakalanma olaslığı, haftada 20 saatten az olanlara göre 1,6 kat daha fazlaydı.
  • Okul dışından gelen gürültü seviyesi katlanılamaz olanların ses bozukluğuna yakalanma olasılığı, katlanılabilir olanlarınkine göre 1,8 kat daha fazlaydı.
  • Ses bozukluğu nedeniyle işten ayrılan öğretmenlerin ses bozukluğu yaşama sıklıkları, bu nedenle işten kesinlikle ayrılmayanlara göre 4 kat fazlaydı..

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*