Ofislerde neden erkekler değil de kadınlar üşür?

ofis kadinİki Hollandalı kadın araştırmacıya göre ofislerde kadınların daha fazla üşümesinin nedeni havalandırma ve klima sisteminin erkekleri temel alan ayarı.

CNN’nin haberine göre, bunun nedeni iş yerlerinde havalandırma kontrol sistemlerinin ortalama 70 kilo ağırlığında ve 40 yaşında olan erkeklerin metabolizma hızlarına göre ayarlanmış olması.

Hollanda’daki Maastricht Üniversitesi’nden Boris Kingma ve Wouter van Marken Lichtenbelt‘e göre bu standart 1960’larda getirilmişti ve o zamandan beri değiştirilmedi.

Kingma “Küresel olarak bu standartların – en azından metabolizma hızının – ortalama bir erkeği temel aldığını saptadık” dedi.

Araştırmalarının sonuçlarını Nature Climate Change adlı dergide yayımlayan uzmanlar söz konusu ısı standartlarının her işyerindeki “vücut kompozisyonuna” göre yeniden düzenlenmesi gerekiyor.

Bu durumun çalışanların çoğu için ideal bir ortam yaratacağı belirtiliyor.

Uzmanlara göre, sorun sadece cinsiyet değil, çocuklar ve yaşlılar gibi farklı metabolizma hızlarına sahip alt grupların dikkate alınmaması.

ABD’de iş gücünün yüzde 47’sini kadınlar oluşturuyor.

Kingma, iş yerlerinde birçok kadının üzerinde şalla dolaştığını belirterek, “Kadınlar erkeklerden daha küçük yapılılar. Vücutlarındaki yağ oranı daha yüksek. Metabolizma hızları erkeklerinkinden yüzde 20-35 daha düşük.” dedi.

16 kişiyle yapılan çalışmalara göre, kadınlar için sıcaklığın daha yüksek olması gerekiyor.

@BBC

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*