Odun peleti depolarında karbonmonoksit zehirlenmesi

Odun peleti deposu ya da ahşap peleti deposu olarak adlandırılan ama kısaca pelet deposu denilen yerlerde çalışanlar ve evlerinde pelet depolayanlar için karbonmonoksit ölümcül bir tehlikedir. Bu alanlardaki acil durumlara müdahale eden itfaiyeci, polis ve acil sağlık çalışanları hayati tehlike altındadır.

İngilizce’de “pellet” “topak” demektir. Yani, küçük parçaların sıkıştırılıp bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan şey. İngilizce “wood pellet”  Türkçe’de “odun peleti” ya da “ahşap peleti” anlamına gelen bir yakıttır. Muhtemelen Türkçe’ye bu yakıt üzerinden girdiği için gündelik kullanımda genellikle yalnızca pelet denmektedir.

Odun peleti ağaç, odun, rende talaşı, yonga, kabuk, dal, tahta parçası, takoz gibi maddelerin öğütülüp, kurutulup sıkıştırılmasıyla oluşturulmuş topaklardır. Maliyet nedeniyle, odun sobalarında ya da özel üretilmiş pelet sobalarında yakıt olarak kullanımı tüm dünyada ve ülkemizde artmaktadır. Bu artışla birlikte, odun peletinin depolandığı yerlerdeki tehlikelerin bildiriminde de yavaş yavaş bir artış ortaya çıkmaktadır. Slovenya‘dan bildirilen bir vaka, ambulans çalışanları ve itfaiyecilerin odun peleti deposunda karbonmonoksitten zehirlenmesinin ilk örneği olarak tarihe geçti.

Bodrum kattaki bir odun peleti deposunun zemininde bilinçsizce yatan ve daha önce herhangi bir sağlık sorunu olmayan hasta için acil yardım çağrısı alındı. İtfaiyeciler hastayı zemin kata çıkardı ve hayata döndürme müdahalesi başladı. Ancak, bir süre sonra ekipteki herkes baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk ve bulantıdan şikayet etmeye başladı. Müdahalenin yapıldığı zemin katta çok yüksek karbonmonoksit değerleri ölçüldü. Ambulans çalışanları ve itfaiyecilere hastanede yapılan testlerde kanlarında karbonmonoksit zehirlenmesini gösteren maddenin yükseldiği görüldü. Kurban ise öldü ve otopside ölüm nedeni karbonmonoksit zehirlenmesi olarak teyit edildi.

Odun peleti depolarında karbonmonoksitin ortaya çıkmasının nedeninin peletlerdeki maddelerin kimyasal olarak bozulması olduğu düşünülmektedir. Ortaya çıkan karbonmonoksitin miktarı ise pek çok faktöre bağlı olabilir. Bunlardan başlıcaları olarak deponun sıcaklığı, boyutları, havalandırma, kullanılan odun türü sayılabilir.

Özetle, odun peleti deposu ya da ahşap peleti deposu olarak adlandırılan ama kısaca pelet deposu denilen yerlerde çalışanlar ve evlerinde pelet depolayanlar için karbonmonoksit ölümcül bir tehlikedir. Bu alanlardaki acil durumlara müdahale eden itfaiyeci, polis ve acil sağlık çalışanları hayati tehlike altındadır.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*