Nefes darlığı belli işlerde daha yaygın

tozABD’de yapılan bir araştırma tesisat, bakım ve onarım, inşaat, petrol ve gaz çıkarma işlerinde nefes darlığının en yüksek oranlarda olduğunu ortaya çıkardı.

Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü (NIOSH) tarafından yapılan araştırmada hava yolu tıkanıklığı riskini artıran işleri ve diğer faktörleri belirlemek için 2007’den 2008’e kadarki Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi verileri incelendi.

İncelemeye akciğerlerden dışarı hava üfleme yeteneğini ölçen, işçilerin genelde üfleme testi dediği ve spirometri adı verilen testin sonuçlarını sağlamaya gönüllü 18 ile 79 yaş arasındaki 4172 çalışan yetişkin dahil edildi. Katılımcıların yaklaşık yarısı kadındı, %47’si beyaz, %20’si siyah ve %18’i Meksika asıllı Amerikalıydı.

Tüm katılımcıların yaklaşık %14‘ünün spirometrisinde hava yolu tıkanıklığı vardı.

Havayolu tıkanıklığı 60-79 yaş arasındaki çalışanlar, erkekler ve İspanyol kökenli olmayan beyazlar arasında daha yüksek oranlardaydı.

Tesisat, bakım ve onarım, inşaat, petrol ve gaz çıkarma işlerinde hava yolu tıkanıklığının en yüksek oranlardaydı. Bu işlerden çalışmaya katılanların beşte birinden fazlasında hava yolu tıkanıklığı vardı.

Sigara içtiğini bildiren çalışma katılımcılarının %19’unda, spirometrede hava yolu tıkanıklığı kanıtı vardı.

Sakatlık ve ölüme büyük bir katkı sağlayan akciğer hastalığı, ABD’deki üçüncü önde gelen ölüm nedenidir. Astım ve KOAH gibi akciğer hastalıkları genetik etkilenmelere sahip olmasına rağmen tehlikeli mesleki ve çevresel maruziyetler önemli role sahiptir. Sonuç olarak, bu maruziyetleri önlemek hastalığı önlemeye yardımcı olabilir.

(05.11.2016)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*