MİSGEP “Maden İşletmelerinde Sağlık Gözetimi” faaliyeti Kütahya’da başladı

Faaliyet ile Türkiye’nin dört bir yanından 90 maden işletmesindeki toplam 10.000 maden çalışanına sağlık gözetimi yapılması hedefleniyor.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü (İSGGM) tarafından yürütülen Madencilikte İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesinin (MİSGEP)  “Maden İşletmelerinde Sağlık Gözetimi” faaliyeti 18 Nisan 2022 tarihinde Kütahya’da başladı.

Öncelikle MİSGEP Finansal Destek ve Rehberlik Programı kapsamında seçilen madenler olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından 90 maden işletmesindeki toplam 10.000 maden çalışanına sağlık gözetimi yapılmasının hedeflendiği MİSGEP Sağlık Gözetimi faaliyetinin ilk durağı Bozdağ Kömür İşletmeleri oldu. Burada, 21 Nisan tarihine kadar yaklaşık 260 maden çalışanına uzman hekimler tarafından kapsamlı bir fiziki muayene yapılmasının ardından Gezici İş Sağlığı Aracında testler ve değerlendirmeler yapılacak.

MİSGEP Sağlık Gözetimi faaliyeti ile çalışanların mevcut sağlık durumu, iş yerlerinin sağlık gözetimine yönelik yaptığı uygulamalar ve gereksinimler hakkında bir analiz yapılacak. Bunun yanında yapılacak sağlık gözetimi neticesinde, olası meslek hastalıklarına ilişkin erken tanı ve teşhis çalışmalarına destek sağlanması amaçlanıyor.

Faaliyet kapsamında maden çalışanlarına aşağıdaki testler uygulanıyor;

  1. Her çalışan için akciğer radyografisi çekimi ve değerlendirme ve raporlanması
  2. Her çalışan için 2 okuyucu tarafından ILO Pnömokonyoz Dijital Göğüs Radyografisi değerlendirme ve raporlanması
  3. Her çalışan için Solunum Fonksiyon Testi (SFT) yapılması ve değerlendirme ve raporlanması
  4. Her çalışan için işitme testi değerlendirmesi ve Kulak Burun Boğaz Uzman Tabibi değerlendirme ve raporlanması
  5. Her çalışan için hemogram, AST, ALT, GGT, kreatinin, kan üre azotu (BUN), HbA1c ölçümü (Kullanılan analiz ve yönteme göre sınır değerleri ile beraber belirtilecek şekilde)
  6. Karar verilen çalışan için ağır metal ölçümü (kadmiyum-mangan-krom-nikel-demir parametreleri ya da faydalanıcı ortak kararı ile eklenecek yeni parametreler)

Anket

Enflasyon ve döviz kuru artışından sonra işyerinizde dağıtılan KKD'lerin kalitesi düşürüldü veya sayısı ya da verilme sıklığı azaltıldı mı?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*