Mevsimsel Alerjik Rinit-Saman Nezlesi-Bahar Nezlesi

.

Hangi çalışanlar risk altındadır?

Başta tarım, orman ve hayvancılık olmak üzere, doğayla temasın fazla olduğu tüm işlerdeki çalışanlar Mevsimsel Alerjik Rinit açısından risk altındadır.

Mevsimsel Alerjik Rinit’e neden “saman nezlesi” de denmektedir?

Hastalık ilk tanımlandığında alerjiye neden olan şeyin buruna kaçan saman parçaları olduğu sanılıyordu. Hastalığın asıl nedeninin saman parçalarının üzerine yapışan polenler (polen: çiçek tozu) olduğu henüz fark edilmemişti.

Mevsimsel Alerjik Rinit’e neden “bahar nezlesi” denmektedir?

Halk arasında hastalığın ilkbaharda ortaya çıktığına inanılmakta ve bahar nezlesi olarak da adlandırılmaktadır. İlkbahar başında hastalık oluşturanlar genellikle ağaçlardan (huş ağacı, fındık ağacı, kızıl ağaç…) kaynaklı polenlerdir. İlkbahar sonu ve yaz başında çayırlardan (çayır salkım otu, delice otu, parmak otu…), yaz sonu ve sonbahar başında ise yabani otlardan ve (pelin, akkaz ayağı, yapışkan otu…) ve tahıl tozlarından yayılan polenler hastalığa neden olur.

Gül gibi renkli çiçekler açan bitkilerden kaynaklı polenler alerji oluşturur mu?

Bunlar genellikle alerji oluşturmazlar.

Kavak ağaçlarının pamukçukları hastalığın ortaya çıkmasına ya da şiddetlenmesine etkide bulunur mu?

Son yıllarda yapılan araştırmalar bu yargının yanlışlığını ortaya çıkarmıştır. Kavak ağacı pamukçuklarının yaygın olduğu dönemde hastalanan kişilerde yapılan araştırmalarda hastalık etkeni olarak asıl olarak kavak ağacı değil, çayır polenleri bulunmuştur.

Nezle, alerjik nezle, bahar nezlesi birbirinin aynı hastalıklar mıdır?

Hepsinde ortaya çıkan belirtiler birbirine benzer. Ancak, üşütmeye bağlı olarak ortaya çıkan nezleden farklı olarak alerjik nezle ve bahar nezlesinde bir alerjik maddenin vücutta yarattığı aşırı duyarlılık vardır. Üşütmeye bağlı ortaya çıkan nezlede genellikle virüsler ve kısmen bakteriler rol oynadığı için ateş görülebilir, ancak alerjik nezle ve bahar nezlesinde ateş görülmez. Yine, nezlede, şikayetler başlar, gelişir ve azalarak sonlanırken, bu iki hastalıkta şikayetler alerjenlere temasla ilişkilidir. Bu yüzden alerjik nezlede şikayetler temas edilen alerjene bağlı olarak (ev tozları, akarlar vb) tüm yıl boyunca gözlenirken, bahar nezlesinde ise dönemseldir.

Şikayetler nelerdir?

Hastalığın en sık görülen belirtileri sulu ve berrak burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı, hapşırık, burunda ya da gözlerde kaşıntı, gözlerde sulanma ve kızarıklıktır. Öksürük, nefes darlığı, ciltte kaşıntı gibi şikayetler de ortaya çıkabilir.

Hastalık iş hayatını olumsuz etkiler mi?

Mevsimsel alerjik rinitin neden olduğu sorunların başında hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan işgücü kaybı ve okul devamsızlıklarıdır. ABD’de yılda 40 milyondan fazla Amerikalıyı etkilemekte; 3,8 milyon iş ve okul günü kaybı yaratmakta ve yıllık maliyeti yaklaşık 8 milyar dolar civarındadır.

Şikayetlerin giderilmesinde antibiyotiklerin yeri nedir?

Antibiyotiklerin mevsimsel alerjik rinit tedavisinde yeri yoktur. Mevsimsel alerjik rinit geçiren hastaların bir kısmında bakterilerin neden olduğu kulak iltihabı ya da sinüzit gelişebilir. Antibiyotikler, bu durum hekim tarafından tespit edildiğinde başlanır.

Reçetesiz alerji hapı alıp kullanmak güvenli midir?

Mevsimsel alerjik rinit için kullanılan ilaçların uykuya eğilimi artırıcı, dikkati azaltıcı, tansiyonu artırıcı, çarpıntı yapıcı gibi yan etkileri olabilir. Bu yüzden tedavi hastalığın şiddeti ve kişinin iş koşulları göz önünde bulundurularak bir hekim tarafından başlanmalı ve izlenmelidir.

Polenlerin bol olduğu dönemlerde nasıl önlemler alınabilir?

Kapıları ve pencereleri (iş makineleri ya da araçlarında da) kapalı tutmak; bulunulan ortamları klima ile havalandırmak; polen bulaştığını düşündüğünüz giysileri, polenlerin evin diğer bölümlerine ve eşyalara bulaşmasını engellemek için hemen çıkarıp 60 derecenin üzerinde yıkamak; giysileri dışarıya asarak kurutmamak, polenlerin yoğun olarak bulunduğu 10:00-16:00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya özen göstermek; yeşil alanlarda bulunmak ve egzersiz yapmaktan kaçınmak, kaçınmanın mümkün olmadığı durumlarda maske takmak gibi önlemler polenlerle teması azaltmada faydalar sağlar.

Hastalığın ortaya çıkmasını önlemek mümkün müdür?

Mevsimsel alerjik rinit tedavisinde kullanılan ilaç tedavileri şikayetlerin azaltılması ve ortadan kaldırılması amacını taşır. Ancak, immünoterapi denilen, kişinin alerjik maddelere karşı duyarlılığını azaltma yöntemi mevsimsel alerjik rinit hastalığının ortaya çıkmasını önlemede ve bu hastalardaki astımın şiddetini azaltmada önemli oranda faydalıdır.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*