Meslek hastalıklarına karşı ‘erken uyarı’ sistemi devrede

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’nın meslek hastalıklarının hızlı teşhisi için hazırladığı ve 1 Temmuz’da uygulamaya giren sistem, risk haritasıyla önlem aldırıyor.

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’nın meslek hastalıklarının hızlı teşhisi için hazırladığı ve 1 Temmuz’da devreye giren ‘İşyeri Bilgi Yönetim Sistemi’yle oluşturulacak risk haritasıyla iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı önlem alınacak. Erken uyarı niteliğindeki sistemden veri akışı sağlanmaya başlandı. İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının, meslek hastalıkları ve kazalara ilişkin verileri girmeye başladığı sistem, meslek hastalıklarına karşı önlem alınmasını sağlayacak.

İlk veriler toplanıyor

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Dr. Orhan Koç, şunları söyledi: “Sistemden ilk verileri almaya başladık. Önümüzdeki süreçte bu verileri anlamlı hale getirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hedefimiz, bu çalışmalarla meslek hastalıklarını önlemek. Meslek hastalıklarının teşhisinde işyeri hekiminin uzmanlığı çok önemli. Bu eğitimi hekimlerimize veriyoruz.”

Eylem planı hazır, çalıştay yapılacak

Yeni sistemin İş ve Meslek Hastalıkları Önleme Eylem Planı Çalışma Grubu Toplantısı’nda da anlatıldığını aktaran Koç, İş ve Meslek Hastalıkları Önleme Eylem Planı taslağının oluşturulması kapsamında tüm tarafların görüşlerinin alınması için bu konuda bir çalıştay düzenlenmesine karar verildiğini kaydetti. Kapsamlı bir eylem planı da hazırladıklarını bildirdi.

(Akşam)

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*