Meşe kesmek daha titreşimli

Bartın Üniversitesi’nce yapılan çalışmaya göre motorlu testere ile meşe kesmek kayın, göknar ve çam kesmekten daha titreşimli, yani çalışan için daha zararlı.

Hem ormanlarımız daha çok dağlık bölgelerde olduğu, hem de teknolojik olarak yeterince çağı yakalayamadığımız için motorlu testereler ormancılık işlerinde hâlâ en yaygın araçlardan birisidir.

Ancak, motorlu testere ile çalışmanın gürültü ve toz gibi önemli sağlık tehlikelerinden birisi el-kol titreşimidir. Titreşim başta “elkol titreşim sendromu” da denilen “mesleki Raynaud Fenomeni” olmak üzere pek çok sağlık sorununa neden olur.

Raynaud Fenomeni, tipik olarak soğuk ya da duygusal stres sonrasında ortaya çıkan, genel olarak el parmaklarında, daha az sıklıkta ise kulakta, burunda veya ayak parmaklarında görülen dolaşım bozukluğudur. En önemli belirtisi parmaklardaki beyazlaşma olduğu için “beyaz parmak hastalığı” olarak da bilinir.

Bartın Üniversitesi , Orman Fakültesi, Orman Mühendisliği Bölümü’nden Metin Tunay ve Tuna Emir tarafından yapılan çalışma ormancılıkta motorlu testere kullanımıyla ilgili bazı önemli sorunlara dikkat çekti.

Çalışmada, 4 ağaç türünün kesiminde de vücuda zarar verecek günlük titreşim sınırının aşıldığı, bununla birlikte, en fazla titreşimin meşe kesimi sırasında insana geçtiği, onu sırasıyla, kayın (geniş yapraklı), çam ve göknar (iğne yapraklı) türlerinin izlediği ortaya çıktı.

Aynı çalışmada, kesim sırasında, motorlu testere operatörlerinin nabızları da ölçüldü. En yüksek nabız değerleri, sırasıyla, meşe, kayın, çam ve göknarda çıktı.

Görüldü ki, nabız yüksekliği sıralaması ile titreşim sıralaması aynıdır. Yani, titreşim arttıkça çalışanın nabzı da hızlanmaktaydı.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*