Masaj terapistlerinin ellerinde alerjiye neden olan mesleki maddeler

Almanya’dan 6 bilim insanı IVDK tarafından 2008-2020 yılları arasında toplanan mesleki dermatit hastalarının yama testi verilerini inceledi. Masaj terapistlerindeki alerjik kontakt dermatit asıl olarak masaj için kullanılan kokulardan ve uçucu yağlardan kaynaklıydı.

Masaj terapisti olarak çalışanlar özellikle masaj hazırlıklarının bileşenlerine, ıslak çalışmaya ve mekanik zorlanmaya maruz kalırlar. Bu nedenle mesleki dermatit (cilt iltihabı) geliştirme riski yüksektir.

Yama testi ise alerjik kontakt (temas) dermatit tanısında kullanılan en temel testtir. Belirli bir maddeye alerjiniz olup olmadığını belirlemede kullanılır. Yapışkan bir kaplama altında cildinize az miktarda farklı maddeler yerleştirilir ve bir kaç gün sonra yamalar altında cilt reaksiyonu olup olmadığı kontrol edilir.

Almanya‘dan 6 bilim insanı (Richard Brans, Claudia Schröder-Kraft, Andrea Bauer, Elke Weisshaar, Christoph Skudlik, Johannes Geier) IVDK araştırmacıları (The Information Network of Departments of Dermatology: Dermatoloji Bölümleri Bilgi Ağı) ile birlikte bir çalışmaya imza attı. IVDK tarafından 2008-2020 yılları arasında toplanan mesleki dermatit hastalarının yama testi verileri incelendi.

Araştırma sonucunda şu bilgilere ulaşıldı:

Mesleki dermatiti olan masaj terapistlerinde el dermatiti  ve alerjik kontakt dermatit oldukça yaygındı.

Masaj terapistlerindeki alerjik kontakt dermatit asıl olarak masaj için kullanılan kokulardan ve uçucu yağlardan kaynaklıydı.

Bu nedenle, masaj terapistleri bu riskin farkında olmalıdır.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.