Madenciler kilolu ve yüksek tansiyonlu

Kömür madencileri arasında yapılan bir araştırma her on madenciden dokuzunda kilo, sekizinde ise yüksek tansiyon sorunu olduğunu gösterdi.

Madenci denince meslek hastalığı olarak akla ilk olarak solunumla ilgili sorunlar gelmesi alışılmış bir durumdur.

Ancak, solunan tozlar, karbon monoksit gibi gazlar, gürültü, titreşim, vardiyalı çalışma gibi pek çok etken kalp ve damar sağlığı için de sorun oluşturabilir.

ABD’deki NIOSH (Ulusal Mesleki Sağlık ve Güvenlik Enstitüsü) araştırmacılarının 1402 kömür madencisini incelediği bir araştırmanın sonuçları yakın zamanda yayınlandı.

Araştırmanın dikkat çekici sonuçları şöyle:

Her iki kömür madencisinin birinde yüksek tansiyon başlangıcı, her üç kömür madencisinin birinde yüksek tansiyon hastalığı (hipertansiyon) vardı.Yani, toplamda, her on kömür madencisinin sekizinde tansiyonla ilgili bir sorun vardı.

Yüksek tansiyonu olan her dört madenciden biri yüksek tansiyon krizi geçirebilecek durumdaydı. Diğer bir deyişle, bu, her yüz madencinin ikisi her an bir yüksek tansiyon krizi geçirebilme ihtimaliyle çalışıyor demektir.

Her üç kömür madencisinden biri aşırı kilolu, her iki kömür madencisinin biri ise obez bulundu. Yani, toplamda her on kömür madencisinin dokuzunda yüksek kilo sorunu vardı.

(19.09.2017)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.