Kronik sinüzit iyileşmiyorsa nedeni mesleğiniz olabilir

Hollanda ve Belçika’dan 7 bilim insanı, ameliyat olan kronik sinüzit hastalarının meslek ile ilgili maruziyet ilişkisini araştırdı.

Sinüzit kafa kemikleri içinde bulunan boşlukların (sinüs) iltihabıdır. Sık rastlanan sinüzit belirtileri arasında burun akıntısı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, ağrı ya da dolgunluk hissi (gözlerin, yanakların, burnun ya da alnın çevresinde), koku ve tat duyusunda azalma vardır. Sinüzit şikayetleri 3 aydan daha uzun sürerse kronik sinüzit olarak adlandırılır. İlaç tedavisine rağmen iyileşmeyen hastalara endoskopik sinüs cerrahisi (ESC) denilen yöntem bir tedavi seçeneği olarak uygulanır.

Hollanda ve Belçika‘dan 7 bilim insanı (D. A. E. Dietz de Loos, S. Ronsmans, M. E. Cornet, P. W. Hellings, V. Hox, W. J. Fokkens, S. Reitsma) şu önemli sorunun yanıtını araştırdı: Ameliyat olan kronik sinüzit hastalarının ilaç tedavisinden yarar görmeme nedeni meslekleri olabilir mi?

Araştırma için kronik sinüzit hastalarına ESC ve çalışırken solunan maddelerle ilgili anket uygulandı.

Araştırma sonucunda mesleki maruziyetin kronik sinüzitin ameliyat olma riskini 6 kat arttırdığı görüldü. Her 100 ESC geçirmemiş kronik sinüzit hastasının 5’inde mesleki maruziyet varken, her 100 ESC geçirmiş kronik sinüzit hastasının 30’unda mesleki maruziyeti vardı.

Araştırmacılar şunları ifade etti: ESC’ye bağlı olarak tanımlandığında, kontrol edilemeyen kronik sinüzit için mesleki maruziyetin bir risk faktörü olduğunu doğruladık. Maksimum ilaç tedavisine rağmen kontrol altına alınamayan şikayetleri olan kronik sinüzit hastalarında, klinik hekimleri mesleki maruziyetin olası katkısını araştırmalıdır.

Anket

Enflasyon ve döviz kuru artışından sonra işyerinizde dağıtılan KKD'lerin kalitesi düşürüldü veya sayısı ya da verilme sıklığı azaltıldı mı?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*