Kovid-19 için işyerlerindeki asgari sosyal mesafe 2 metreye çıkarıldı

Sağlık Bakanlığı rehberde değişiklik yaptı. İşyerlerinde 1 ya da 1,5 metre olması istenen sosyal mesafeler artık 2 metre olarak uygulanacak.

Bilindiği üzere, 28.05.2021 tarihinde, Sağlık Bakanlığı Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon rehberini güncellemişti. Güncellemenin en önemli gerekçesi ise kaygı verici varyant Kovid-19 virüslerin yayılımının önüne geçilmesi idi.

Bu güncelleme ile gelen önemli değişikliklerden biri de, Kovid-19 virüsü taşıyan bir kişiyle arada bırakılması gereken asgari sosyal mesafenin 1 metreden 2 metreye çıkarılması olmuştu.

Ancak, Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon rehberinde yapılan bu değişikliğin diğer rehberlere de yansıtılması gerekiyordu. Çünkü diğer rehberler söz konusu mesafeyi hâlâ 1 metre olarak ifade ediyordu.

Sağlık Bakanlığı 30.06.2021 tarihinde Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ni güncelleyerek bu çelişkiyi ortadan kaldırdı ve işyerlerindeki asgari sosyal mesafeyi 2 metre yaptı.

Bu güncelleme ile birlikte:

  • Daha önce işyerlerinde en az 1 ya da 1,5 metre olarak uygulanan tüm sosyal mesafe kuralları en az 2 metre olarak değiştirilmelidir.
  • En az 2 metrelik bu yeni sosyal mesafe birimi yalnızca işyerindeki çalışma alanlarına değil; yemekhane, yatakhane, dinlenme alanı gibi işyeri sosyal alanlarına da uygulanmalıdır.
  • En az 2 metrelik mesafe yalnızca çalışanların kendi aralarındaki ilişkilerde değil, çalışanların müşteriler ve müşterilerin diğer müşteriler arasındaki ilişkilere de uygulanmalıdır.
  • Asansörlerin içi için daha önce 1 metre olan sosyal mesafe kuralı aynen korundu.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*