Kovid-19’un meslek hastalığı olması TBMM komisyonundan geçti

TBMM Sağlık Komisyonu’nda tüm partilerin temsilcileri, Kovid-19 rahatsızlığının sağlık çalışanları için meslek hastalığı sayılması konusunda görüş birliğine vardı.

SAĞLIK BAKANI DA DESTEK VERDİ

Sağlık Bakanlığı ile bağlı kuruluşlarının 2021 bütçesi, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Bütçe görüşmelerinin sonunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, komisyon üyeleri ve milletvekillerinin soru ve eleştirilerine yanıt verdi.

Bir Kurtuluş Savaşı veriyoruz. Bir salgın hastalıktan kurtulma savaşı. Ulusal bir seferberlik haliyle her vatandaşımız üzerine düşeni yapmaktadır. Bu sefer cephede olan ordumuz askeriye değil tıbbiye ordusu, sağlık ordumuz. Hiç tanımadığı kişileri sağlığına kavuşturmak adına yapmak, kendi hayatını riske atmak aynen bir cephede savaş ile eş değerdir. Bu ordumuzun hakkını ödeyemeyiz. Elimizdeki imkanlarla maddi olarak destek vermeye gayret ediyoruz. Bunun karşılığı maddi olamaz. Toplumumuz nezdinde bu gayretler önemli bir karşılık görmüştür. Sağlık çalışanlarına pandemi zamanında değil gelecekte de ihtiyaç duyacağız. Sağlık çalışanlarımızı korumak zorundayız. Pandeminin yayılmasını engelleyici tedbirlere sıkı sıkıya uymamız, onların üzerindeki yükü hafifleterek onların bu gayretlerine verilebilecek en büyük karşılık olacaktır. Meslektaşlarımın görevi başında Kovid-19’a yakalanmasının meslek hastalığı olarak kabul edilmesinden ve kaybettiklerimizin şehit statüsünde sayılmasından Bakan olarak memnuniyet duyarım. Yüce milletimizin bu yolda atacağı adımı saygıyla karşılarım.

HEKİMLER BAKICI BULAMIYOR

Meclis komisyonunun COVID-19 sürecini değerlendirdiği toplantıya virüs tedavisi gördüğü için videokonferansla katılan, AK Parti Ankara Milletvekili Arife Polat Düzgün, “Ülkemizde sağlık çalışanlarının çalışma şartlarını düzeltemiyoruz. Doktor arkadaşlarım çocuklarını kimseye bırakamadıklarını söylüyorlar. Acilen eşlerinin idari izinli sayılmasını gündeme getirebiliriz” dedi.

ORTAK TEKLİF ARAYIŞI

MHP, CHP ve HDP’li üyeler, COVID-19’un sağlık çalışanları açısından meslek hastalığı sayılmasına yönelik yasa tekliflerine AK Parti’den destek istedi. Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ, “Meslek hastalığı ya da iş kazası sayılması konusunda en azından buradaki arkadaşların hepsi hemfikir. Ama gruplar ve ilgili bakanlıklarla görüşmek gerekecek, üstünde duracağız” dedi. Milletvekilleri ise şu görüşleri belirttiler:

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan: “Bir sağlık çalışanı aktif çalışıyorsa ve COVID oluşmuşsa bunu meslek hastalığı kabul etmemiz gerekir.

CHP Kütahya Milletvekili Fazıl Kasap: “Bunu siyasi olarak kullanmayalım. Gelin meslektaşlarımız için bunu yapalım. Bakın brusella var veteriner için, bunları meslek hastalığı kapsamına aldıralım.

ANKARA TABİP ODASI AÇIKLAMA YAPTI

Konuyla ilgili olarak Ankara Tabip Odası bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

Sağlık meslek emek örgütlerinin yürüttüğü mücadele sonuç verdi. COVID-19’un sağlık emekçileri için meslek hastalığı olarak kabul edilmesi teklifi tüm partilerin ortak kararı ile kabul edilerek TBMM sağlık komisyonundan geçti. Komisyon Başkanı Recep Akdağ, ortak yasa teklifi hazırlamak için parti yöneticileri ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile görüşeceklerini söyledi. Sürecin daha fazla uzamadan bir an önce yasalaşması ve hayatını kaybeden bütün sağlık emekçilerini kapsayacak şekilde kabul edilmesi için kararlılıkla mücadeleye devam edeceğimizi ve sürecin takipçisi olacağımızı belirtmek istiyoruz.

(22.11.2020)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*