Kovid-19 sağlık sektörü dışında da meslek hastalığı olabilir

115.451 kişiyle yapılan bir araştırma Kovid-19’un sağlık hizmeti ortamının dışında bile bir meslek hastalığı olduğuna dair ek kanıtlar sundu.

Kovid-19‘un çalışanlara işyerinde bulaşmasına ilişkin çoğu araştırma, sağlık sektörü gibi, özellikle yüksek risk taşıyan belirli meslek gruplarına odaklanmıştır.

ABD ve Avustralya‘dan beş bilim insanı (Elizabeth L. Yanik, Bradley A. Evanoff, Ann Marie Dale, Yinjiao Ma, Karen E. Walker-Bone) sağlık sektörü dışında, çalışanlara, işyerinde Kovid-19 bulaşmasının ne kadar ciddi bir tehlike olduğu konusuna eğildi.

Bilim insanları, bu çalışma için UK Biobank (İngiltere Biyobanka) projesindeki verilerden yararlandı.

Araştırmaya Ağustos-Kasım 2020 arasında, 65 yaşın altında, mesleki bilgileri belli olan ve sağlık çalışanı olmayan 115.451 kişi dahil edildi. Ağustos-Kasım 2020 dönemi, İngiltere’de, çoğu işletmenin açık olduğu, ancak aşıların henüz bulunmadığı bir dönemdir.

Meslekler aşağıdaki koşullara sahip olup olmamasına göre sınıflandırıldı:

  • Hastalığa ve enfeksiyonlara maruz kalma
  • Dış mekan, hava koşullarına maruz kalma
  • Dış mekan, örtü altı koşullara maruz kalma
  • Fiziksel yakınlık düzeyi
  • Uzaktan çalışılabilir olma

Araştırmacılar, çalışma sonuçlarını şöyle özetledi:

Sonuç olarak, uzaktan çalışmaya daha az elverişli mesleklerdeki kişilerin Kovid-19 testinin pozitif çıkma ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulduk. İşyerinde diğer insanlara daha fazla fiziksel yakınlık ve enfeksiyonlara ve hastalığa genel olarak daha fazla maruz kalma, Kovid-19 testinin pozitif çıkma ihtimalinin artmasıyla ilişkiliydi. Açık havada çalışmayı gerektiren işleri yapanların Kovid-19 riskinin daha düşük olmaması, her türlü yüz yüze çalışmanın potansiyel tehlikelerini vurgulamaktadır. Özetle, bu bulgular, Kovid-19’un sağlık hizmeti ortamının dışında bile bir meslek hastalığı olduğuna dair ek kanıtlar sunmakta ve yüz yüze çalışma ortamlarında bulaşmayı azaltmaya yönelik stratejilerin önemini koruyacağını göstermektedir.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.