Kovid-19 belirtileri olanlar berbere ve kuaföre alınmayacak

Güncellenen Sağlık Bakanlığı rehberi Kovid-19 belirtileri olanlara berber, kuaför ve güzellik salonlarında randevu verilmemesini ve içeriye alınmamasını istedi.

Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu tarafından hazırlanan Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi işyerlerinde halkı ve çalışanları korumak için alınması gereken hijyen önlemlerini tanımlar. Rehber, belli aralıklarla ve yeni bilimsel bilgiler ya da deneyimler ışığında güncellenir.

Rehberin 09.07.2020 tarihli son güncellemesinde berber, kuaför ve güzellik salonları hakkında önemli bir ekleme yapıldı.

Normalde rehberde “işyerinde kalabalık oluşmasını engellemek için, müşterilerin randevu ile kabul edilmesi ve müşterilerin randevu saatinde gelmelerinin istenmesi” öneriliyordu.

Ancak, rehber, bundan sonra, “randevu sırasında ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı bulguları açısından müşterilerin sorgulanmasını ve bu belirtilerden birini tarif eden, Kovid-19 tanısı alan ya da temaslısı olan müşterilere randevu verilmemesini” de istiyor.

Yine güncellenen rehbere göre, işverenler “işyeri girişinde ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi belirtiler gösteren, Kovid-19 tanısı alan ve temaslısı olanların içeriye alınmayacağını belirten bilgilendirme yazısı” da asmalıdır.

Berber, Kuaför ve Güzellik Salonu Kovid-19 Önlemleri listesi için buraya tıklayınız.

(18.07.2020)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.