Koronavirüsten ölen bir sağlıkçının ailesine ilk kez ölüm geliri bağlandı

Koronavirüs’ten hayatını kaybeden genel cerrah Salih Cenap Çevli’nin ailesine Türkiye’de ilk kez Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ölüm geliri bağlandı.

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden ve çaldığı yan flüt ile hafızalara kazınan Genel Cerrah Doktor Salih Cenap Çevli’nin ailesine Türkiye’de ilk kez Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ölüm geliri bağlandı. Çevli’nin kardeşi Gamze Yıldırım, halen sağlık çalışanlarında illiyet bağı aranmasına tepki göstererek, “Türk Tabipleri Birliği’nin talepleri kabul edilsin” dedi. Çevli ailesinin avukatı Sami Narter ise insanlara dava açmaktan çekinmemeleri çağrısında bulundu.

Genel cerrahi uzmanı Salih Cenap Çevli, Türkiye’nin hafızasına çaldığı yan flüt ile kazındı. Koronavirüs pandemisiyle mücadele eden sağlıkçılardandı, ancak hastasında virüsü kaptı. 26 Mayıs 2020 tarihi Çevli ailesinin kara günü oldu. O gün virüsle mücadele eden bir tanecik doktorları yan flütüne ve ailesine veda etti. Çevli, günlerce süren mücadelenin ardından hastasından geçen koronavirüs sonucu yaşama gözlerini yumdu.

Çevli’nin ölümünün ardından ailesini çetin bir mücadele daha bekliyordu. Onun ölümünü koronavirüsten olduğunu kanıtlanması istenmişti. Aile üzüntünün yanında bir de dava açmak ve SGK’ya başvurmak zorunda kaldı. Ailenin avukatı Sami Narter, İstanbul Bakırköy Adliyesi İş Mahkemesi’ne dava açarak, Çevli’nin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirmesinin iş kazası olduğunun tespiti ve manevi tazminat davası açtı. Aynı zamanda da SGK’ya başvuruda bulunuldu.

Çevli ailesinin acısını bir nebze olsa giderecek karar SGK’dan geldi. Çevli’nin eşine 1600 lira, çocuğuna da 842 lira ölüm geliri bağlandı.

Çevli’nin kardeşi Gamze Yıldırım, ANKA’ya yaptığı değerlendirmede, sağlık çalışanlarının koronavirüsten ölümünün illiyet bağı aranmaksızın kabul edilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Abimin ölümünün meslek hastalığı olduğu buz gibi ortadayken, bir yandan bunu kanıtlamaya çalışmak bizim için çok acı. Acılarımızla mı uğraşalım, bunlarla mı uğraşalım. Türk Tabipler Birliği’nin bu konudaki çağrısı kabul edilmeli. Benim abim pazarda kapmadı bu hastalığı, görevinin başındaydı. Çok kırgın ve üzgünüm” dedi.

Çevli ailesinin avukatı Dr. Sami Narter, bu kararın önemli olduğunu ve iş mahkemesinde açtıkları davada ellerini güçlendireceklerini ifade ederek, iş kazası ve meslek hastalığında hayatını kaybedenlerin yakınlarına haklarını arama çağrısında bulundu. Narter, özellikle koronavirüs sürecinde insanların dava açmaktan çekindiğine dikkat çekerek, “İnsanların dava açmaktaki tereddütleri birkaç noktada toplanıyor. ‘Devlete karşı dava açarsak zarar görür müyüz, davayı kaybeder miyiz, davayı kaybedersek karşı tarafın masraflarını da biz ödemek zorunda kalırız’ diye çekinceler oluşuyor” dedi.

Narter iş kazası ve meslek hastalığından ölen insanların geride bıraktıklarını maddi ve manevi açıdan büyük sıkıntılar çektiğine de vurgu yaptı.

(Tamer Arda Erşin – ANKA)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.