Kömür tozunun akciğere zararını anlamak

Kömür madeni işçileriyle yapılan bir çalışma üfleme testi ve akciğer filmi sorunsuz olan hastalara tanı koymada egzersiz testinin yararlı olabileceğini gösterdi.

İş yüzünden kömür tozuna maruz kalmaktan kaynaklı akciğer hastalığı (kömür işçisi pnömokonyozu) küçük hava yolları dahil olmak üzere, akciğerlerin farklı bölgelerine zarar verebilir ve bu zarar yüzünden solunum önemli ölçüde zorlaşabilir.

Kömür tozunun içinde çalışmanın hava yollarını nasıl etkilediğini anlamak için NIOSH‘dan (1) araştırmacılar bir çalışma (2) yaptılar.

Çalışmaya 20 yeraltı kömür madencisi gönüllü olarak katıldı. Katılımcılar ortalama 25 yıl yeraltı kömür madenlerinde çalışmıştı.

Madencilere önce üfleme testi (3) yapıldı. Ardından bilgisayarlı göğüs tomografisi çekildi. Son olarak ise bir koşu bandında, kalp ve akciğer için egzersiz testi yapıldı.

Üfleme testinde 20 madenciden 6’sında küçük hava yollarında işlev bozukluğu çıktı. Ancak, egzersiz testinde, her iki grubun da kalp hızları benzer olmasına rağmen, küçük hava yollarında işlev bozukluğu olanların normal olanlara göre yaklaşık dörtte bir daha az oksijen tükettiği ortaya çıktı.

Normalde, çalışırken ya da herhangi bir fiziksel uğraşta kolayca takati kesilen bir işçinin üfleme testinde ya da akciğer filminde sorun olmadığında ya da hafif sorunlar olduğunda ileri bir tetkik genellikle tercih edilmez. Ama bu çalışma, egzersiz testinin, tam da bu durumlarda küçük hava yollarındaki bir sorunu anlamak için yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Notlar:

(1) NIOSH: ABD’deki Ulusal Mesleki Sağlık ve Güvenlik Enstitüsü

(2) Small Airway Dysfunction and Abnormal Exercise Responses; A Study in Coal Miners

(3) Tıbbi uygulamada “solunum fonksiyon testi” ya da “spirometri” olarak adlandırılır.

(05.03.2017)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.